Zadejte hledaný výraz

Poradna

Připravili jsme si pro Vás nejčastější dotazy, které se týkají problematiky intimních partií. Ať už se jedná o každodenní intimní péči či potíže spojené s vaginálními infekcemi, zde naleznete malou nápovědu, co by mohlo právě Vám pomoci. Tyto otázky a odpovědi Vám také mohou poradit, jak o sebe a své intimní partie správně pečovat a předcházet tak nepříjemným pocitům jako je svědění pochvy, pálení nebo nepříjemný výtok.

Pokud odpověď právě na tu Vaši otázku nenajdete, nezoufejte. Využijte kontaktní formulář naší poradny a my Vám rádi poskytneme odpověď na míru.

Co dělat při nepříjemném zápachu intimních partií?

Určitě za první pokus stojí výplach pochvy. Pokud zápach nepřestane, je třeba vyhledat gynekologa.

Jaká může být příčina svědění a zarudnutí intimních partií?

Příčiny mohou být jak zánětlivého původu, různé alergie ale i kožní i onemocnění (ekzém)

Jaký je rozdíl mezi běžným sprchovým gelem a speciálním přípravkem na intimní hygienu?

Obyčejné sprchové gely mohou vysušovat pokožku, parfémové přísady mohou dráždit a působit alergie.

Speciální  prostředky na intimní hygienu zohledňují fyziologické pH pochvy, tím zabraňují vzniku různých infekcí-bakteriální vaginozy, kvasinkové infekce, bakteriální záněty.   Napomáhají hojení sliznic, podporují přirozenou regeneraci tkáně.

Kdy začít řešit intimní hygienu u holčiček?

Nejlépe hned od narození je třeba se o dětská rodidla starat. V dětském věku je třeba pravidelnou péčí zabránit vzniku synechií (slepení stydkých pysků) a naučit  holčičky správným hygienickým návykům (utírání po močení, stolici). V pubertě by maminky měly děvčata poučit o dospívání, menstruačním krvácení a s ním spojenou nutnou hygienou.

Jak poznám, že mám vaginální infekci?

Vaginální infekci nejčastěji žena pozná vaginálním dyskomfortem a výtokem. Je třeba matky poučit, že výtok je v poporodním období a v pubertě buď to fyziologický (bez zápachu, barvy, jen „naškrobí“ kalhotky). Výtok zapáchající a zbarvený  měl být vyšetřen dětským gynekologem. V klidovém období (od šestinedělí do nástupu puberty) je nutno výtok vždy považovat za patologický a opět by nemělo chybět vyšetření dětským gynekologem.

Z čeho můžu mít výtok

Viz „Jak poznám, že mám vaginální infekci?“

Jak správně a jak často pečovat o intimní partie?

U batolat, která jsou celý den v plence, určitě při každém přebalování. Určitě rodidla udržet v čistotě a suchu. Některé maminky používají převážně vlhké parfémované ubrousky, pokožku řádně neosuší a ještě následně rodidla „zapatlají“ nějakou mastí. V té se následně zadržuje moč  a hůře se z rodidel odstraňuje. Maminky by z porodnice měly odcházet s poučením o možném vzniku synechií a jak jim předcházet. To se bohužel u nás neděje a některými pediatry jsou synechie považovány za vývojovou vadu rodidel. U větších dívek stejně jako v dospělosti, asi by neměla chybět každodenní sprcha, v případě průjmů nebo jiných obtížích  při možnosti užití bidetu  či sprchy se zabrání pomnožení bakterií.

Co způsobuje vaginální suchost?

Je typická v období menopauzy, kdy vaječníky nevytváří dostatek ženských hormonů a sliznice atrofuje, což se nejčastěji projeví suchostí.

Mohou antibiotika ovlivnit poševní prostředí?

U žen v estrogenním období (od puberty) je součástí pochvy Lactobacil, který má za úkol udržet kyselé pH pochvy, a tím zabraňovat vstupu patogenům. Bohužel  při užívání antiobitik je jejich obětí i poševní laktobacil, pH se z kyselého mění na zásadité a stává se pochva náchylnější ke vzniku zánětu (nejčastěji kandidozy)

Proč mají holčičky jiné pH intimních partií než dospělá žena?

Novorozenec je pod vlivem hormonů matky, vytváří se typický poševní ekosystém, období trvá 6-8 týdnů,  typické je kyselé pH.

V dětském věku  (od 6-8týdne do 8-9 let)  je období charakterizováno  nízkou hladinou ženských hormonů, pH je takřka neutrální.

V období pohlavního dospívání  začnou stoupat hladiny pohlavních hormonů, pochva se osidluje fyziologickými laktobacily a její pH klesá.

Nanešli jste odpověď na vaši otázku?

Prosím kontaktujte nás.

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních informací.