Poradna
Připravili jsme si pro Vás nejčastější dotazy, které se týkají problematiky intimních partií. Ať už se jedná o každodenní intimní péči či potíže spojené s vaginálními infekcemi, zde naleznete malou nápovědu, co by mohlo právě Vám pomoci. Tyto otázky a odpovědi Vám také mohou poradit, jak o sebe a své intimní partie správně pečovat a předcházet tak nepříjemným pocitům jako je svědění pochvy, pálení nebo nepříjemný výtok.
Pokud odpověď právě na tu Vaši otázku nenajdete, nezoufejte. Využijte kontaktní formulář naší poradny a my Vám rádi poskytneme odpověď na míru.
Určitě za první pokus stojí výplach pochvy. Pokud zápach nepřestane, je třeba vyhledat gynekologa.
Příčiny mohou být: zánětlivého původu, různé alergie i kožní onemocnění (ekzém).
Obyčejné sprchové gely mohou vysušovat pokožku, parfémové přísady mohou dráždit a působit alergie.
Speciální prostředky na intimní hygienu zohledňují fyziologické pH pochvy, tím zabraňují vzniku různých infekcí – bakteriální vaginózy, kvasinkové infekce, bakteriální záněty. Napomáhají hojení sliznic, podporují přirozenou regeneraci tkáně.
Nejlépe hned od narození je třeba se o dětská rodidla starat. V dětském věku je třeba pravidelnou péčí zabránit vzniku synechií (slepení stydkých pysků) a naučit holčičky správným hygienickým návykům (utírání po močení, stolici). V pubertě by maminky měly děvčata poučit o dospívání, menstruačním krvácení a s ním spojenou nutnou hygienou.
Vaginální infekci nejčastěji žena pozná vaginálním dyskomfortem a výtokem. Výtok může být fyziologický – bez zápachu, bez barvy, jen „naškrobí“ kalhotky nebo zapáchající a zbarvený, který by měl být vyšetřen gynekologem.
Výtok může být zcela přirozený (pokud je bez zápachu a barvy) a u každé ženy se může lišit. Některé ženy ho mohou mít celý život, některé vůbec.
V případě, že dojde k vychýlení rovnováhy vaginálního ekosystému může se žena setkat s výtokem, který je spojený s vaginální infekcí. V případě bílého, tvarohovitého výtoku bez zápachu trpí žena nejspíše kvasinkovou infekcí. Pokud je výtok zašedlý a je cítit po „rybině“, jedná se o bakteriální infekci.
U batolat, která jsou celý den v plence, určitě při každém přebalování. Určitě rodidla udržet v čistotě a suchu. Některé maminky používají převážně vlhké parfémované ubrousky, pokožku řádně neosuší a ještě následně rodidla „zapatlají“ nějakou mastí. V té se následně zadržuje moč a hůře se z rodidel odstraňuje. Maminky by z porodnice měly odcházet s poučením o možném vzniku synechií a jak jim předcházet. To se bohužel u nás neděje a některými pediatry jsou synechie považovány za vývojovou vadu rodidel. U větších dívek stejně jako v dospělosti, by neměla chybět každodenní sprcha. V případě průjmů nebo jiných obtížích se při používání bidetu či sprchy zabrání množení bakterií.
Je typická v období menopauzy, kdy vaječníky nevytváří dostatek ženských hormonů a sliznice atrofuje, což se nejčastěji projeví suchostí.
U žen v estrogenním období (od puberty) je součástí pochvy lactobacil, který má za úkol udržet kyselé pH pochvy, a tím zabraňovat vstupu patogenům. Bohužel při užívání antiobitik je jejich obětí i poševní laktobacil, pH se z kyselého mění na zásadité a pochva se stává náchylnější ke vzniku zánětu (nejčastěji kandidozy).
Novorozenec je pod vlivem hormonů matky, vytváří se typický poševní ekosystém, období trvá 6 – 8 týdnů, typické je kyselé pH.
V dětském věku (od 6 – 8 týdne do 8 – 9 let) je období charakterizováno nízkou hladinou ženských hormonů, pH je takřka neutrální.
V období pohlavního dospívání začnou stoupat hladiny pohlavních hormonů, pochva se osidluje fyziologickými laktobacily a její pH klesá.
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku?
Prosím kontaktujte nás.