overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Atrofie pochvy

Atrofie pochvy znamená ztenčení sliznice vagíny. Sliznice se tak stává křehkou a ženu může trápit suchost, pálení, bolest, pnutí, zarudnutí a samozřejmě nepříjemný až bolestivý sexuální styk. Většinou se nejedná o samotnou vagínu, ale o celý vulvovaginální dyskomfort, tedy ztenčení kůže vulvy, kdy při styku nebo i po hygieně či toaletě vznikají kolem poševního vchodu drobné oděrky, trhliny. Celý pocit je nepříjemný a žena může velmi intenzivně pociťovat suchost nejen v sexuálním životě, ale i v normálním životě, např. při sportu. Atrofovaná sliznice a kůže je navíc náchylnější k infekci a problémy pak mohou velmi rychle eskalovat. Bez léčby atrofie lokálními nebo celkovými přípravky může docházet k opakovaným zánětům. „Přeléčení“ pouze akutních obtíží není řešením. Společným jmenovatelem je totiž deficit estrogenu. Ten se může u dívky nebo ženy projevit samozřejmě při poruchách hormonální rovnováhy, při některých onemocněních, ale nejvíce se samozřejmě projeví u žen po menopauze, kde hladina estrogenu strmě klesá.

 

Jakou roli hraje estrogen?

Estrogen je ženský hormon, který je produkován vaječníky (v malé míře i tukovou tkání) až do přechodu. Estrogen má mnoho účinků – působí na dozrání vajíčka, má velký vliv na metabolismus, na menstruační cyklus, náladu ženy atp. Nás ale zajímá to, že působí i na tkáně a buňky ve sliznici a v kůži, které jsou vlivem estrogenu vyživené, produkují hlen, mají vliv na sliznici močového měchýře a močové trubice (proto také mnoho žen po přechodu řeší problém s únikem moči). Dokonce má vliv na zářivé a pěkné vlasy. Tyto věci nejsou banalita, protože jak jsme již popsali výše, při jeho nedostatku se z atrofické sliznice a malých buněk, které neprodukují žádný sekret, může stát velký problém.

 

Jaké je možné řešení?

Samozřejmě nejvýhodnějším způsobem je dodávání hormonální substituční terapie v tabletkách u žen, které mají menopauzální syndrom a nedostatek estrogenu jim ztěžuje život. Ovšem ne všechny ženy takovou léčbu chtějí nebo mohou užívat. Mají v rodině nebo samy u sebe nějaké rizikové faktory a musí tedy s lékařem zkusit najít nějaké alternativní řešení. Někdy je vhodný preparát, který je v podobě masti či gelu, obsahuje estrogen a působí lokálně pouze na oblast pochvy. Takový přípravek je vhodný pro ženy, které nejvíce trápí právě vaginální atrofie či vaginální suchost a ne například návaly. Další variantou jsou preparáty na vaginální suchost, lubrikační gely nebo kapsle s kyselinou hyaluronovou.

Vaginální atrofie dokáže život ženy velmi ztrpčit. Důležité je tento problém řešit. Dnes je již na trhu mnoho přípravků, tablet, čípků apod., které mohou pomoci a ulevit od nepříjemností.

Vhodným přípravkem je např. vaginální gel GYNELLA® AtroGel, který obsahuje kyselinu hyaluronovou, sójový isoflavonoid genistein a TIAB® komplex. Jedinečná kombinace těchto tří složek zvyšuje elasticitu vaginální sliznice, snižuje riziko vaginálních infekcí, způsobených vaginální atrofií a přispívá k hojení drobných poranění spojených s vaginální suchostí.

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (56)
GYNELLA® AtroGel 7 x 5 g
Vaginální gel s kyselinou hyaluronovou pro prevenci a podporu léčby vaginální suchosti a atrofie.
Detail
439 Kč
Hodnocení uživatelek (5)
VAGILACT
Vaginální tablety pro podporu navrácení a udržení přirozené vaginální mikroflóry.
Detail
329 Kč