Výtok z pochvy
V určitých případech je výtok normální věc a v životě se s ním setkává každá žena. Je proto dobré umět rozeznat, kdy je vše v pořádku a kdy byste měla navštívit svého gynekologa.
Jak vypadá normální výtok
Každá žena občas na kalhotkách objeví výtok průhledného nezapáchajícího charakteru. Takové zjištění by vás nemělo nijak stresovat, jde o zcela normální jev, který vzniká obvykle v důsledku čištění a zvlhčování stěn pochvy. Abyste dokázala rozpoznat zdravý a nezdravý výtok, řiďte se jednoduchým pravidlem: normální výtok nikdy nebývá doprovázen zápachem.
Správný název „normálního“ výtoku je cervikální hlen (hlen děložního hrdla). Je produktem žlázek ve sliznici děložního čípku, které ho tvoří neustále. Během cyklu se ale mění jeho množství a konzistence, a to od řídkého, přes hustý a kalný až po jemný a průhledný výtok.
Tento hlen děložního čípku plní v ženském těle mnoho zásadních funkcí. Může posloužit jako jedna z metod při plánování rodičovství nebo naopak přirozené ochrany před početím. Více si o něm můžete přečíst zde.
Pozor na zápach
Výtok, který už není v pořádku, poznáte tedy v první řadě podle zápachu. Pokud kromě nepříjemného pachu pociťujte i pálení a svědění v pochvě, řezání nebo pálení při močení či bolesti při sexu, téměř jistě trpíte vaginální infekcí.
Zápach je nejčastěji znakem bakteriální infekce. Tu navíc doprovází také nažloutlý nebo nazelenalý výtok. Při propuknutí bakteriální infekce navštivte lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. Při výskytu neobvyklého výtoku v těhotenství kontaktujte lékaře neprodleně.
Nevábný pach bez dalších průvodních jevů pak může poukazovat na nedostatečnou intimní hygienu či špatnou životosprávu.
S jakými dalšími typy výtoků se můžete setkat?
Hnědý výtok
Výtok tmavé barvy či jinak také „špinění“ může být pouze nezávadný sekret spojený s menstruační krví či se začátkem těhotenství. Objevuje se před a po menstruaci. Vyskytnout se ale může i v případě, že dojde ke zranění při pohlavním styku. Někdy je hnědý výtok znakem bakteriálních infekcí či virových onemocnění. Pokud si tedy nejste jistá, raději navštivte lékaře.
Hrudkovitý výtok
Pokud zaznamenáte bílý hrudkovitý výtok, s velkou pravděpodobností se jedná o kvasinkovou infekci (mykóza, kandidóza). Tu nejčastěji spouští kvasinka rodu Candida albicans. Setká se s ní za život většina žen a je téměř nemožné proti ní udržet stoprocentní ochranu.
Kvasinkovou infekci lze poměrně dobře léčit pomocí volně prodejných přípravků z lékárny. Pokud vás trápí mykózy, vyzkoušejte přípravky s antimikrobiálním stříbrem anebo posilte imunitu pomocí vaginálních probiotik.
Pokud nechcete jít cestou samoléčby, doporučujeme navštívit lékaře, který díky výtěru a laboratornímu vyšetření zjistí, o kterou nemoc se jedná a doporučí vhodnou léčbu.
Žlutý (žlutozelený) výtok
I žlutý výtok bývá důsledkem onemocnění. Ať už kvasinková infekce či chlamydie nebo jiné neduhy, i zde doporučujeme navštívit lékaře.
Růžový výtok
Růžový výtok bývá spojený s hnědým výtokem, tedy se špiněním. Pokud je smíchání krve a sekretu nevýrazné, vznikne narůžovělá tekutina. Zde se nemusíte vždy obávat, doporučujeme ale průběh sledovat.
Jak na prevenci
Bude to znít jako klišé, ale snížit riziko vzniku poševních infekcí můžete vždy zdravým stylem života. Kvalitní a dobrou stravou s nižším množstvím cukru a vynecháním alkoholu. Dále doporučujeme nenosit upnuté spodní prádlo a džíny, dodržovat intimní hygienu za pomocí pH neutrálních prostředků a také obezřetnost při sexuálním styku. Nikdy nestřídejte vaginální a anální sex, zvyšuje to rovněž riziko infekce.
Abyste předešli nežádoucímu výtoku a s ním spojeným infekcím, doporučujeme užívat produkty speciálně určené pro každodenní intimní hygienu. Vyzkoušet můžete například GYNELLA® Intimate Wash. Pokud si nejste jistá příčinou obtíží, vždy se obraťte na svého lékaře.