overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Cervikální hlen

Uvnitř děložního hrdla jsou četné žlázy tvořící hlen. Tento hlen má mnoho funkcí a jeho složení se mění v průběhu menstruačního cyklu. Toho mimo jiné využívá symptotermální metoda k výpočtu plodných a neplodných dní.

Cervikální hlen se po menstruaci vlivem vzrůstající hladiny estrogenů stává tažným, je čím dál více čirý, přibývá a v období ovulace po zaschnutí na sklíčku vytváří vzorce připomínající kapradí (tzv. arborizace).

Naopak ve druhé fázi cyklu – luteální fáze– se hlen stává hutným, neprostupným pro spermie, obsahuje mnoho bílých buněk, a chrání tak i proti vstupu infekce. Těsně před menses je jeho produkce sporá. Žena může cítit až vaginální suchost, a také je v této fázi více náchylná ke změně pH a rozvoji například kvasinkové infekce. Vyplývá z toho tedy, že určité množství hlenu, který je čirý nebo nažloutlý či bělavý, ale nezapáchá, a když necítíte žádný vaginální dyskomfort či svědění, je normální. V období ovulace některé ženy dokonce musí použít slipovou vložku, protože hlenu je hodně a je řídký – někdo tomu říká „mokré dny“. Také je v těchto dnech samozřejmě nejlepší lubrikace pochvy při styku.
To vše je tedy v naprostém pořádku a naopak je to ukázka toho, že menstruační cyklus dobře funguje 😊

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (116)
GYNELLA® Intimate Foam 150 ml
Intimní mycí pěna pro každodenní použití na mytí a holení.
Detail
193 Kč
Hodnocení uživatelek (323)
GYNELLA® Intimate Wash 200 ml
Intimní mycí gel pro pravidelnou intimní hygienu žen.
Detail
165 Kč