Trichomonas vaginalis neboli bičenka poševní je nebezpečná pohlavní nemoc, která znepříjemňuje život zejména ženám. Jedná se o vaginální infekci, jež je zapříčiněna bičíkatým prvokem množícím se ve vnitřních pohlavních orgánech a močové trubici.
Přenos, příznaky a diagnostika trichomoniázy
Trichomoniáza je nepříjemná nemoc, a ačkoliv ji můžeme snadno léčit, nevyplatí se ji podceňovat. Jedná se o problém, který nelze řešit bez lékaře, proto nedoporučujeme poslouchat jakékoliv „babské rady“.
Přenos nemoci
Bičenka Poševní je přenášena pohlavním stykem, případně se může šířit skrz předměty, na kterých ulpěla moč s bakteriemi (ty v moči vydrží až 24 hodin). Další možnost přenosu je kontakt s infikovaným vaginálním sekretem.
TIP: Ani kondom není vždy 100% ochrana, pokud si tedy nejste jisti, zajděte si na testy. Jsou zdarma a bezbolestné.”
Příznaky
Pokud máte podezření, že by se vás trichomoniáza mohla týkat, zkontrolujte následující příznaky: hnisavý a svědivý výtok a zánět, který se může dostat i do dělohy, dále se mohou vyskytovat bolesti při sexu a otoky v oblasti intimních partií.
U mužů jde často o zanícení močové trubice. Tam se ale projevuje trichomoniáza méně, muž si jí nemusí všimnout a z dlouhodobého hlediska riskuje chronické záněty prostaty a semenných váčků. U obou pohlaví mohou být průvodním jevem problémy při močení.
Diagnostika a testování
Nemoc můžeme prokázat pouze díky mikroskopickému testování biologického vzorku. Lékař vezme vzorek močového sedimentu, popřípadě provede stěr vaginální stěny či močové trubice. U mužů lze nemoc poznat i ze sperma. Jestliže vypozorujete, že by se vás trichomoniáza mohla týkat, neprodleně navštivte odborného lékaře.
Léčení a prevence trichomoniázy
Zamezit můžete bičence většinou používáním kondomu a vzájemnou partnerskou věrností.
Ve chvíli, kdy by se ve výtěru či vzorku trichomoniáza potvrdila, vám nasadí lékař funkční antibiotika “metronidazol”, která vyléčí až 95 % pacientů.