akce
promo
Zadejte hledaný výraz
Nakupte akční balíček na podporu plodnosti a získejte GYNELLA® Natal Ferti Gel jako dárek! Zobrazit akční balíčky

Chlamydie

Chlamydie jsou mezi lidmi nechvalně známé jako pohlavní choroba. Jedná se o bakterie, které parazitují na těle hostitele, podle druhu pak rozlišujeme, jaké onemocnění mohou způsobit. Chlamydia pneumoniae může u lidí za zápal plic. Více známá je pak Chlamydia trachomatis, která může za pohlavně přenosnou chorobu.

Příznaky chlamydií

Tyto bakterie jsou záludné, dost často totiž nevykazují žádné příznaky. Muž či žena pak žijí často dlouho jako přenašeči, aniž by o bakteriích věděli. U mužů vést dlouhodobé neléčené nakažení k ztrátě plodnosti, ženy mohou přijít o možnost početí, je proto důležité chodit na pravidelné prohlídky.

Mezi viditelné příznaky chlamydií pak často spadá:

  • Svědění a pálení pochvy doprovázené bílým nezapáchajícím výtokem
  • Bolest při pohlavním styku a v podbřišku, potíže s močením
  • Bolest varlat, otok nadvarlat, pálení močové trubice

Léčba chlamydií

Nemoc je jednou z nejznámějších pohlavně přenosných chorob, nejlepší léčbou je tedy prevence – pohlavní styk jen s jedním partnerem, kondom. Pokud jste se ale vystavili nechráněnému sexu, a tedy i chlamydiím, určitě si zajděte k lékaři.

V ordinaci se vás zeptají na příznaky a poté provedou stěry ze sliznic a odeberou vzorek moči, ze kterého na 100 % zjistí, zdali onemocněním trpíte. Chlamydie se léčí antibiotiky přibližně 2-3 týdny.