akce
promo
Zadejte hledaný výraz
Nakupte adventní balíček GYNELLA® a získejte intimní kosmetiku jako dárek! Zobrazit akční balíčky

Pochva

Pochva neboli vagina je ženský pohlavní orgán, sloužící k reprodukci a vylučování. Jednou z hlavních vlastností pochvy je ochrana vnitřních pohlavních orgánů před různými vnějšími vlivy, jako je například poševní kvasinková infekce či ostatní bakteriální nebo virové onemocnění.

Co je to pochva – popis

Fyziologicky je pochva elastická svalová trubice dlouhá přibližně 7-8 centimetrů, která spojuje vulvu a děložní hrdlo (čípek). Pojem pochva se často zaměňuje s tzv. “vulvou” – označením pro zevní část ženského přirození.

Přirozené zvlhčení pochvy při sexuálním vzrušení nastává skrze Bartholiniho žlázy. Ty vypouští sekret (nebo také výtok), který poševní dutinu zvlhčí a tím vytváří přirozeně přívětivé prostředí pro kopulaci a oplodnění.

Od narození je pochva panny chráněna panenskou blánou, o kterou žena většinou přichází při prvním sexu. U některých dívek se tak ale může stát například i při zvýšené pohybové aktivitě (sport).

Hlavními funkcemi pochvy jsou:

  • Přijímání mužského pohlavního orgánu (penisu) při pohlavním styku.
  • Porod – pochvou přichází miminko na svět.
  • Menstruace– přirozený ženský cyklus vylučování děložní výstelky, která nebyla tělem využita při ovulaci.

Pochva po porodu 

Porod je pro ženu a její tělo velmi namáhavý, mnoho budoucích maminek se proto obává, jestli bude jejich pochva po porodu vypadat stejně jako před ním. Obvykle se tkáň a celé prostředí zevních rodidel potýká po porodu s otokem, zduřením a obecným podrážděním.

Již po několika dnech ale počáteční komplikace mizí a estetická podoba pochvy se začíná vracet do normálu. Vždy ale záleží na celkovém průběhu porodu, pokud jsou komplikace složitější, může trvat doba rekonvalescence podstatně déle.
Klasické šestitýdenní období je čas, kdy se vrací pochva do svého původního stavu. Poporodní potíže typu svědění, záškubů apod. mohou přetrvat až 6 měsíců, většinou ale nejsou jakkoliv závažné.

K posílení svalů v oblasti intimních partií a zpevnění pánevního dna doporučujeme vyzkoušet tzv. “Kegelovy cviky”. Toto jednoduché cvičení navrací pochvě sílu a pomáhá jí rychleji dosáhnout původního stavu. Kegelovy cviky také podporují sexuální uspokojení a obecné zdraví.

Těhotenství je období velkých hormonálních změn. Tělo bojuje se stabilizací hormonů, v důsledku čehož klesá hladina tzv. ženského hormonu – estrogenu. Poševní mikroflóra je kvůli nedostatku estrogenu často suchá, v tom případě doporučujeme využít tablet VAGILACT na podporu vaginální mikroflóry. Při sexu je vždy po porodu dobré používat lubrikační gel, který zabraňuje přílišnému tření.

S pochvou jsou také spojeny tzv. poševní výtoky. Samočistící procesy ženského pohlavního orgánu zapříčiňují, že se může občasně objevit bílý výtok. S tím bývá většinou vše v pořádku a žena se o něj nemusí zajímat. Pokud by se ale jednalo o žlutě zbarvený výtok, který zapáchá, doporučujeme navštívit gynekologa. Další alarmující situace může být hnědý výtok. Ten může signalizovat vnitřní krvácení, může se také ale jednat pouze o zbytky menstruační krve (špinění).

Každá pochva má své přirozené, proto se obecně doporučuje vyhýbat se “obyčejným” mýdlům. GYNELLA® Intimate Wash je speciálně vyvinutý mycí gel pro pravidelnou intimní hygienu, který je šetrný k vašim intimním partiím a pomáhá udržovat správné pH poševního prostředí.

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (261)
GYNELLA® Girl Intimate Wash 100ml
Intimní mycí gel pro každodenní použití pro dívky od 3 let.
Detail
165 Kč
Hodnocení uživatelek (323)
GYNELLA® Intimate Wash
Intimní mycí gel pro pravidelnou intimní hygienu žen.
Detail
155 Kč