Perimenopauza je období jeden rok před menopauzou a jeden rok po menopauze, přičemž menopauza jsou poslední menzes, po nichž následuje rok amenorey. Určuje se tedy zpětně. Samotné klimakterium je charakterizované poklesem funkce vaječníků a v důsledku toho dochází k hormonálním i tělesným a psychickým změnám. Pokud tedy u ženy kolem 50. roku věku dojde k výpadkovým jevům menzes, návalům, noční nespavosti atd., již mluvíme o perimenopauze nebo o premenopauze, která může trvat až 3 roky.
O příznacích a akutním klimakterickém syndromu, organickém a metabolickém dopadu jsme mluvili v kapitole KLIMAKTERIUM. Existují různé skórovací dotazníky, na jejichž výsledku pak závisí i léčba. Ta může být hormonální i nehormonální. Prevence dlouhodobých metabolických změn je však prokázána pouze u HST (hormonální substituční terapie).
U tzv. „návalů“, které začínají nejčastěji v oblasti hlavy, pocit horka a pálení se přesouvá dolů a následuje pocení, lze doporučit úpravu životosprávy, např. vynechání kofeinu. Nejspolehlivějším řešením je ale HST. Velmi důležitou metabolicky dlouhodobou změnou menopauzy je osteoporóza, neboli úbytek kostní tkáně, na jejímž základě jsou časté zlomeniny obratlů, zápěstí, či krčků stehenní kosti. Podávání HST je tedy preventivním řešením osteoporózy. Stejně tak působí estrogeny příznivě na poměr lipidů v krvi a na rozvoj aterosklerózy a ischemické choroby srdeční. HST ale nenasazujeme jako prevenci tohoto metabolického dopadu. Velikým přínosem pro část žen je i působení HST na urogenitální systém ve smyslu zlepšení úniku moči, noční močení atp. V neposlední řadě pak HST velmi pomáhá ke stabilizaci nálady při depresivních stavech spojené s klimakteriem.
Rizika a kontraindikace
Jako téměř každá hormonální léčba může mít několik nežádoucích účinků, jako je nauzea, zadržování tekutin, bolesti hlavy, bolesti prsů atp. Pak je možné například zkusit vyměnit preparát. Existuje ale pár stavů, které jsou absolutní kontraindikací podávání HST, a to je karcinom endometria a prsu, aktivní hepatopatie, akutní žilní trombóza a trombembolizace a krvácení z dělohy nejasného původu.
Specifika léčby a odlišení sekvenční cyklického podávání HST, využití progesteronu, využití nitroděložního tělíska s levonorgestrelem v premenopauze a přechod na nízkodávkovanou nebo na sekvenční kombinovanou HST v perimenopauze překračuje potřeby této kapitoly. Navíc se u mnoha lékařů liší a u každé ženy také převládá jiný problém spojený s přechodem.
O čem se ale zbývá zmínit je nehormonální terapie v podobě přírodních preparátů. Jsou to většinou výtažky z rostlin, které mají vliv na akutní nedostatek estrogenu; neřeší ale, a nejsou prevencí dlouhodobých dopadů klimakteria. Jsou to známé včelí produkty, výtažky ze sójových bobů, extrakt z červeného jetele atp.