overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Fytoestrogeny

Tento pojem se skládá ze dvou slov, fyto je rostlina a estrogen je hormon.
Jedná se tedy o skupinu hormonů rostlinného původu, které najdeme například v hrachu, červeném jeteli, fazolích, třešních, arašídech, mrkvi a nejvíce v sóji.

Řadí se k dobrým antioxidantům protizánětlivým látkám, mezi které patří hlavně genistein a resveratrol.
Struktura estrogenu tvořícího se v těchto rostlinách je nejvíce podobná endogennímu estradiolu v těle. Může se tedy vázat na jeho receptory, a proto se využívá jako přírodní alternativa v hormonální léčbě.

 

Jaké jsou účinky a kdy fytoestrogeny užívat?

Na trhu je nepřeberné množství potravinových doplňků s fytoestrogeny. Nejznámější jsou právě z červeného jetele a sóji. Nejčastěji po nich sahají ženy, které se blíží menopauze nebo jí procházejí a pociťují na sobě právě pokles estrogenu a změnu hormonů. Estrogen působí na metabolismus cukrů a tuků, mluví do metabolismu androgenů (mužských hormonů), tedy do ukládání tuku kolem pasu, nadměrné ochlupení, zadržování vody. Estrogenové receptory jsou také v močovém měchýři a močové trubici, kde do určité míry ovlivňují únik moči (inkontinenci). Významně se podílejí na kostním metabolismu a jsou tedy prevencí osteoporózy. Jsou ve sliznici pochvy, kde zlepšují její elasticitu a lubrikaci. Estrogeny ovlivňují trávení, libido, psychiku a propady nálad. Nevýhodou fytoestrogenů je, že se na estrogenové receptory ve tkáních váží tisícinásobně méně než tělu vlastní estrogen. Také záleží, zda se naváže na jednotku alfa nebo beta, nemůžeme tedy úplně přesně předpokládat, co a v jaké míře se zlepší u ženy s klimakterickým syndromem. V neposlední řadě se nejedná o léčivo, ale potravinový doplněk, tedy množství účinné látky a látek přídavných není kontrolováno. Bohužel jsou známy i případy selhání jater po nadměrnému užívání těchto preparátů.

Fytoestrogeny mohou být tedy velikým pomocníkem u žen, které nechtějí hormonální léčbu nebo jejich obtíže nejsou natolik život omezující, ale vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Vyzkoušejte naše produkty se sójovými isoflavonidy VAGILACT a GYNELLA® AtroGel.

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (5)
VAGILACT
Vaginální tablety pro podporu navrácení a udržení přirozené vaginální mikroflóry.
Detail
346 Kč
Hodnocení uživatelek (56)
GYNELLA® AtroGel 7 x 5 g
Vaginální gel s kyselinou hyaluronovou pro prevenci a podporu léčby vaginální suchosti a atrofie.
Detail
462 Kč