overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Pravidla intimní hygieny ve vašem věku

Jak správně dodržovat intimní hygienu a vyhnout se zánětům a různým výtokům? To patří k nejčastějším otázkám žen v gynekologických ordinacích. Podívejte se, jakých pravidel byste se měly držet.

Je známým faktem, že intimní problémy trápí hlavně ženy. V tomto článku se proto zaměříme právě na ně. Že bychom se o sebe měly „tam dole“ starat, je asi každé ženě jasné. Méně se už ví, že v intimní péči, stejně jako třeba při výběru pleťového krému, je potřeba zohledňovat věk. S věkem se mění poševní pH ženy a tím i její potřeby a problémy. Projděte si je s námi popořádku.

Co se v mládí naučíš…

S intimní hygienou u holčičky je dobré začít už v útlém věku. Důvody jsou dva. Nejenže preventivně předcházíte zdravotním obtížím, například zánětům močového měchýře, které mohou postihovat už dívky předškolního věku. Navíc tím do budoucna pomáháte vytvářet správné hygienické návyky.

K mytí intimních partií dítěte používejte čistou vlažnou vodu, kterou můžete doplnit o intimní mýdlo. Ovšem vyvarujte se přípravkům pro dospělé ženy, které mohou dráždit, způsobovat pálení, a dokonce vést ke vzniku zánětů. Pro specifické potřeby dívek dnes existuje vhodné řešení v podobě mýdla GYNELLA® Girl Intimate Wash. Speciálně navržené složení tohoto gelu pomáhá k udržení správného pH intimních partií dívek od 3 let až do první menstruace. Přípravek není nutné používat každý den – stačí jen 2 – 3x týdně.

Intimní hygiena v pubertě

U dospívajících dívek s menstruací, jejichž vaječníky tvoří ženské pohlavní hormony, už platí stejná pravidla jako u dospělých žen. Vhodné je mytí vlažnou čistou vodou, bez použití parfemovaných sprchových gelů, spíše sprchování než koupele. Pro intimní hygienu jsou vhodné přípravky s kyselým pH, jako je GYNELLA® Intimate Foam. Jemná pěna s obsahem kyseliny mléčné, panthenolu a aloe má zklidňující účinky a hodí se jak k mytí, tak i holení intimních partií. To ocení hlavně dívky a ženy se sklonem k infekcím a tvorbě pupínků po použití žiletky.

První pomoc při infekcích a zranění

Je potřeba zdůraznit, že my ženy to máme z hlediska intimního zdraví složité. Na naše dolní partie číhá mnoho nástrah, jako jsou kvasinkové a bakteriální infekce, viry, opary a další onemocnění. Ať už se o sebe budete starat sebelíp, ne vždy se nemoci ubráníte. U mnohých žen se záněty navíc pravidelně opakují, a to z mnoha různých příčin – od zvýšené hladiny stresu, příjmu cukru, přes výměnu sexuálního partnera nebo pouhou návštěvu bazénu.

Při infekcích je důležité sledovat příznaky a při přetrvávajících obtížích jít k lékaři. Přecházení zánětů může způsobit vážnější obtíže a přerůst v chronické stavy. V případě opakovaných infekcí vyzkoušejte volně prodejné přípravky, které vás mohou zbavit nepříjemných pocitů a urychlit léčbu. Na trhu je dnes velké množství preparátů, například s antimikrobiálním stříbrem, které likviduje přítomné mikroby, zabraňuje pronikání dalších a podporuje přirozenou regeneraci tkání.

Přechodem péče nekončí

Stejně jako v pubertě, i v menopauze dochází k velkým hormonálním změnám. Nejcitelnější je úbytek ženského hormonu estrogenu, který způsobuje vysychání poševní sliznice. Ta se stává křehkou a náchylnou k poraněním a zánětům. V přechodu navíc roste riziko výskytu závažných gynekologických onemocnění.

Pravidelné lékařské prohlídky jsou v tomto období velice důležité, stejně jako používání přípravků na intimní péči. Pro období ženského přechodu je obzvlášť vhodné zařadit přípravky s kyselinou hyaluronovou a sójovými isoflavonoidy, které navrací vaginální sliznici vlhkost a pružnost.

Méně znamená více

Toto zlaté přísloví platí v intimní hygieně dvojnásob. Dnes jsme obklopeny všemožnými přípravky od pracích prášků, aviváží, voňavých mycích gelů, parfemovaných vložek a dalších, které používáme na denní bázi. Ty mohou časem způsobovat alergie a další nepříjemnosti. Proto o sebe pečujte přiměřeně, vybírejte si přípravky bez parfemace a zbytečných barviv, a dbejte na pravidelné lékařské prohlídky. Můžete tak předejít závažným problémům.