Žlutozelený výtok
OBSAH:
- Poševní výtok – kdy je normální?
- Co znamená zelený a žlutozelený výtok z pochvy
- Zelený výtok v těhotenství – řešení a prevence
- Zelený výtok u holčiček – řešení a prevence
- Léčba a prevence nežádoucího výtoku
Poševní výtok – kdy je normální?
Ženský organismus se umí do jisté míry sám bránit a čistit, k čemuž přispívá i poševní výtok. Ten je také nezbytný pro provozování bezbolestného pohlavního styku. Normální zdravý výtok bývá průhledný, případně bílý, vodnatý a bez zápachu. Pokud ale výtok začne zapáchat, změní barvu (zejména na žlutou, zelenou, šedou, hnědou nebo červenou) a doprovází ho pálení, svědění nebo bolest, znamená to, že je v pochvě něco v nepořádku a nejspíš také vyhledat gynekologa.
Co znamená zelený a žlutozelený výtok z pochvy
Nejčastější příčinou žlutozeleného a zeleného výtoku bývá bakteriální zánět pochvy, zejména bakteriální vaginóza, kterou způsobuje bakterie E.coli či stafylokok. Přidruženými příznaky je obvykle svědění a pálení pochvy nebo nepříjemný zápach z pochvy připomínající rybinu.
Někdy se může objevit i zelený výtok bez zápachu, což nejčastěji poukazuje na nerovnováhu poševního mikrobiomu, aniž by se zatím rozvinula závažnější infekce. “Pokud máte zelený výtok bez zápachu, necítíte svědění, řezání, pálení a nemáte ani jiné příznaky, zkuste k léčbě použít volně prodejné přípravky. Pokud by stav přetrvával nebo se zhoršil, je potřeba jít k lékaři,” radí MUDr. Kristýna Koutná.
Zelený výtok v těhotenství – řešení a prevence
V těhotenství je výtok obvykle silnější, ale má zůstat čirý nebo mléčně bílý a nemá páchnout ani vyvolávat nepříjemné pocity. Pokud změní svou barvu na zelenou, žlutou či hnědou, nebo pokud zapáchá, jde s největší pravděpodobností o infekci. “Pokud se v těhotenství objeví jinak zbarvený výtok, žlutý, červený či hnědý nebo zelený, jděte ihned k lékaři,” radí MUDr. Kristýna Koutná. Případnou infekci je v těhotenství třeba začít léčit rychle. Podle druhu infekce bývá nasazena buď antibiotická nebo antimykotická léčba vhodná pro těhotné.
Naopak neléčený zánět v těhotenství může způsobit vážnější komplikace, jako je zánět plodových obalů. Ten poznáte tak, že k výtoku, svědění a pálení se přidají další projevy, jako je horečka, bolesti břicha, křeče připomínající poslíčky, únava nebo celková schvácenost. V případě jakýchkoliv pochybností se proto vždy obraťte na svého gynekologa.
Výtok v těhotenství a co může znamenat?
- Bílý nebo průhledný výtok bez zápachu znamená zdravé poševní prostředí.
- Bílý hrudkovitý výtok doprovázený svěděním a pálením značí kvasinkový zánět.
- Bílý napěněný výtok se silným zápachem je většinou příznakem onemocnění trichomoniáza.
- Zelený výtok bez zápachu nebo zelený výtok se zápachem bývá projevem bakteriální infekce.
Zelený výtok u holčiček – řešení a prevence
U malých holčiček může zelený výtok upozorňovat na zánět pochvy (vaginitida) způsobený nedostatečnou hygienou, nevhodným mýdlem či zavlečením bakterií E.coli ze střev a konečníku. Děti si také někdy mohou do pochvy vložit drobný předmět, který následně dráždí sliznici a způsobuje infekci. Při podezření na zánět či cizí těleso byste s dítětem měla navštívit dětského gynekologa. Základem prevence je správná intimní hygiena, vhodná mýdla určená pro děti a nošení pohodlného bavlněného prádla.
Léčba a prevence nežádoucího výtoku
Pokud se objeví bílý, žlutý či zelený výtok se zápachem či dalšími přidruženými faktory, jako je svědění pochvy a pálení, vždy je namístě návštěva nebo konzultace s lékařem. Léčba často spočívá v podání antibiotik nebo antimykotik, v závislosti na typu infekce. Pokud se objeví výtok bez dalších doprovodných příznaků (svědění, pálení, řezání) mohou pomoci i volně prodejné vaginální přípravky, například GYNELLA® Silver Caps.
Kromě léčby je důležitá i prevence: vhodná intimní hygiena obou partnerů (u dospělých), používání ochrany při styku a posilování imunitu vaginálního mikrobiomu. V těhotenství je nutné všechny atypické změny výtoku konzultovat co nejdříve, aby se předešlo případným komplikacím.