overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

NEPLODNOST – jak otěhotnět přirozenou cestou?

Až 20 % párů v České republice vyhledává odbornou pomoc při “léčbě neplodnosti”. Neplodnost je definována jako neschopnost páru dosáhnout těhotenství po šesti měsících až jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku.

Lékaři a výzkumní pracovníci se snaží neustále posunout hranice medicíny. Díky jejich intenzivní práci vznikají studie a následně výrobky, které napomáhají řešit problematiku neplodnosti. 

Jak otěhotnět přirozenou cestou?

K oplodnění vajíčka může dojít pouze v době ovulace, proto je v první řadě důležité načasování. Mezi hlavní faktory ovlivňující plodnost patří také zdravotní stav (fyzický i duševní), věk obou partnerů a pochopitelně životní styl. V tomto článku shrneme možné příčiny neplodnosti a nabídneme různá řešení, jak podpořit úspěšné otěhotnění přirozenou cestou.

 

Faktory ovlivňující plodnost

Načasování

Žena je během ovulace plodná jen velice krátkou dobu a tak není zaručeno, že snaha o početí bude úspěšná. Vajíčko v době ovulace začne sestupovat vejcovodem k děloze a v rámci této cesty má spermie jedinečnou šanci na jeho oplodnění. Životnost vajíčka a spermie souhrnně nazýváme termínem plodné dny – dobu vhodnou k početí.

pH pochvy navíc významně ovlivňuje úspěšnou cestu spermií k vajíčku. Během menstruačního cyklu zaznamenáváme plodné a neplodné dny. Zároveň je nutné počítat s různou “životností” spermií. Některé mohou v prostředí pochvy statečně vydržet v aktivním stavu až sedm dní.

Žena má každý měsíc 25% šanci otěhotnět.

Kvalita spermií a správné pH

Spermie se pohybují v tekutině nazývané seminální plazma. Jejím úkolem je bránit toxickému poškození spermií a zároveň jim zajistit přirozené prostředí, ve kterém se mohou pohybovat.

Cervikální hlen je hlen děložního krčku. V době ovulace poskytuje příznivé prostředí pro přežití spermií. Zároveň hraje důležitou roli při jejich “třídění”.

Při normálním pohlavním styku je v blízkosti hrdla v zadní poševní klenbě uloženo asi 200 až 500 milionů spermií.

 

Seminální plazma obsahuje celou řadu významných enzymů (bílkovinné látky urychlující
určité chemické reakce v živém organismu), které štěpí hlen v hrdle děložním, čímž
usnadňují a urychlují pronikání lidských spermií změněným sekretem do vyšších oddílů
reprodukčního traktu.

Za 8 vteřin po ejakulaci se mění poševní prostředí z kyselého na zásadité.

Problém může nastat ve chvíli, kdy nedojde k dostatečné změně pH pochvy. Když se kyselé pH spojí ještě s dalšími problémy jako je nedostatečný počet pohyblivých spermií, sníží se možnost početí mnohem více.

Zdraví a psychická rovnováha

Vše souvisí se vším. Když vynecháme genetické a vrozené poruchy, zjistíme, že téměř všechny cesty vedou ke špatnému životnímu stylu a k stresovému faktoru. Následně může docházet k poruše vytváření spermií ve varlatech, nadvarlatech a vývodných systémech (tedy v ejakulátu chybějí spermie).

Neplodnost mužů versus neplodnost žen

Procentuálně je neplodnost mužů a žen vyrovnaná. Každé pohlaví obsáhne přibližně 40 %. Ale z hlediska věkových limitů už vnímáme jisté hranice. Ženám se doporučuje otěhotnět ideálně do věku 35 let, kdežto muži se jeví jako šťastlivci bez hranic. Výzkumy prokazují, že muži v pokročilém věku sice mohou být plodní, ale kvalita spermií je daleko nižší a možná rizika vyšší.

Testovací souprava pro muže měřící kvalitu spermií  SwimCount

Ženy se zase potýkají s nedostatečnou činností vaječníků či neprůchodností vejcovodů. V některých případech se objevují imunologické protilátky – tak ženské tělo reaguje přirozenou obranou na cizí látky. Prokazatelný vliv může mít také endometrióza nebo nepravidelná menstruace.

Podpora úspěšného oplodnění

Jak usnadnit spermiím cestu k vajíčku?

Na úspěšný transport spermií má vliv:

  • kontrakce děložní dutiny, které podporují přechod přes dutinu
  • vlastnosti cervikálního hlenu
  • kvalita spermií
  • další faktory (dědičné, imunologické, psychologické)
  • alkalizace kyselého prostředí pochvy (spermie v takovém prostředí déle přežívají a lépe se pohybují)
  • svou roli hraje dokonce ženský orgasmus

Tip: Použijte speciální lubrikační gel s upraveným pH a složením: GYNELLA® Natal Ferti Gel

Při ovulaci dochází ke změně děložního hlenu. pH poševního prostředí je většinu dní během menstruačního cyklu kyselé (4 – 4,5 pH), tedy pro spermie nepříznivé. 

Ideální prostředí pro spermie je 7 – 7,5 pH (zásadité) a mění se právě během ovulace. Problém může nastat ve chvíli, kdy k dostatečné přeměně pH kyselého na zásadité nedojde a spermie se v daném prostředí nemohou dostatečně pohybovat.

Lubrikační gel, který nemá speciálně upravené pH může vytvořit bariéru a průniku spermií zcela zabránit.

Náš životní styl, způsob stravování, psychická rovnováha i samotný průběh intimního aktu mohou mít vliv na úspěšné početí. Počítejte s radostí – a to doslova! Nejprve spočítejte plodné dny a následně si vychutnejte radost z intimního života. 

Lubrikační gel GYNELLA® Natal Ferti Gel obsahuje účinné složky, které výrazně napomáhají spermiím na jejich cestě. Mezi ně patří zejména myo-inositol, karnitin a kreatin.

Nezapomínejme ani na ženský orgasmus. Kontrakce děložní dutiny totiž podporují přechod spermií přes dutinu.

Na správné cestě!

GYNELLA® NATAL FERTI GEL

Vytvořte spermiím ideální podmínky, aby úspěšně oplodnily vajíčko. GYNELLA® Natal Ferti Gel udržuje zásadité prostředí, které je vhodné pro přirozené početí. Zároveň ulehčuje přechod spermií k vajíčku. Aplikace je snadná a Váš prožitek z intimní chvíle bude ještě intenzivnější.