Průvodce hormonálními změnami: Jak porozumět tělu v 15, 35 a 50+ letech?
Hormony řídí celé naše tělo.
Od puberty přes plodné období až po menopauzu – hormony nás zkrátka provází celý život.
Přesto jejich vliv na psychiku, náladu i tělesné zdraví podceňujeme. Tento průvodce vám pomůže porozumět jejich roli a naučí vás lépe zvládat změny, které přinášejí.

OBSAH:
- Co je poševní mikroflóra a proč je důležitá
- Jak hormony ovlivňují vaginální mikroflóru
- Hormonální změny v 15, 35 a 50 + letech
- Praktické tipy pro hormonální zdraví
- Kdy vyhledat lékařskou pomoc
- Co si zapamatovat?
Co je poševní mikroflóra a proč je důležitá?
Chceme-li vědět, co se děje „tam dole“, musíme se seznámit s vaginální mikroflórou. Vyvážená vaginální mikroflóra, která se nachází v pochvě, je zásadní pro fyzické i psychické zdraví. Součástí vaginální mikroflóry je i vaginální mikrobiom, který je shlukem milionů bakterií – dobrých a špatných. Klíčovou úlohu mají laktobacily, které produkují kyselinu mléčnou a udržují žádoucí kyselé pH pochvy (3,8–4,5). Tato kyselost je v podstatě ochranou bariérou, která brání vzniku infekcí, jako je bakteriální vaginóza a kvasinková infekce. Pokud se kyselé pH pochvy naruší (stane se neutrálním nebo zásaditým), přestává tato ochrana fungovat.
Jak hormony ovlivňují vaginální mikroflóru?
Teď přichází na řadu hormony. V těle máme více než 50 různých hormonů, z hlediska intimního zdraví a těhotenství jsou ale nejdůležitější estrogen a progesteron. Hladiny těchto hormonů neustále rostou a klesají – vlivem cyklu, během těhotenství, menopauzy, nezdravého jídla, používání kosmetiky a dalších vlivů, což bez přehánění ovlivňuje celý náš život. Estrogen a progesteron mají celou řadu funkcí:
Estrogen
- Estrogen stimuluje růst folikulů ve vaječnících, což je nezbytné pro uvolnění vajíčka během ovulace.
- Pokles hladiny estrogenu je hlavní příčinou ukončení pravidelného menstruačního cyklu a příchodu menopauzy.
- Estrogen hraje důležitou roli při udržování hustoty kostní hmoty, což pomáhá předcházet osteoporóze.
- Zajišťuje hydrataci a elasticitu pokožky
- Reguluje citlivost na inzulin, čímž pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi.
- Má vliv na neurotransmitery, jako je serotonin, což přispívá k lepší náladě a emoční stabilitě.
- Estrogen udržuje zdravé složení vaginální mikroflóry a správné pH pochvy (kyselé prostředí), což chrání před infekcemi.
Progesteron
- Otěhotnění – Pomáhá růstu sliznice dělohy, aby se oplodněné vajíčko mohlo úspěšně uhnízdit.
- Zastavení menstruace – Pokud dojde k oplodnění, progesteron zajišťuje, že menstruace se zastaví a tělo se připraví na těhotenství.
- Během těhotenství stimuluje růst mléčných žláz, což připravuje tělo na kojení.
- Zlepšuje kvalitu spánku.
- Podporuje emoční stabilitu – jeho nízká hladina může přispět k úzkostem a depresím.
- Stimuluje metabolismus a pomáhá regulovat tělesnou hmotnost.
- Progesteron má přímý vliv na sexuální touhu a tělesnou energii.
- Může ovlivnit smyslové vnímání – pachy a chutě, zejména v období těhotenství.
- Spolu s estrogenem podporuje rovnováhu mikroflóry a správné pH pochvy, čímž chrání před infekcemi.
Hormonální změny v 15, 35 a 50+ letech
Jak už víte, hormony ovlivňují tělo v průběhu celého života. K nejvýraznějším výkyvům hormonů dochází v pubertě, těhotenství a menopauze. Pojďme se podívat, co se v těchto životních fázích s tělem děje.
a) Dětství, dospívání a první menstruace
Před pubertou se tělo soustředí na celkový růst a pohlavní hormony jsou spíš v pozadí. S nástupem puberty se spustí lavina změn – hypofýza začíná stimulovat vaječníky k produkci estrogenu a progesteronu. Přítomnost hormonů poznáme podle toho, že začíná růst ochlupení na citlivých partiích, rostou prsa, boky, startuje menstruace a mění se tělesné pachy. Jestli jste rodič, budete nejspíš vystavován neustálým změnám nálad a hledání identity vašeho milovaného potomka. I když může být toto období náročné, nebojte, jde o normální a přirozený důsledek změny hormonů.
Přerod z dítěte v “puberťáka” bývá náročný pro všechny členy rodiny. Podstatné je, že jde o dočasný stav, který jednou skončí a je potřeba napnout síly a dítě podpořit a situaci mu ulehčit. Obdobím by nemělo projít bez osvěty o intimitě a intimním zdraví. Především s dívkami je potřeba mluvit otevřeně ještě před první menstruací, aby nebyly zaskočené, co se to s nimi děje. Také jim vysvětlit správnou intimní péči, k níž patří pravidla utírání po toaletě, pravidelná výměna spodního prádla, používání šetrných intimních mýdel i ochrana před otěhotněním.
Náš tip: Tápete, jak mluvit s dcerou o intimitě, tělesných proměnách a menstruaci? Stáhněte si našeho rádce a Průvodce pro maminky a dcery.
b) 15 – 40 let: Reprodukční roky ve znamení cyklických změn
S nástupem menstruace (přibližně 15 až 45 let věku ženy) se ženský život stává cyklickým. Co tím chceme říct? Hormonálními výkyvy se opakují v pravidelných vlnách a jejich nejzřetelnějším projevem je menstruační cyklus, který se skládá ze 4 fází – menstruační, folikulární, ovulační a luteální. V každé fázi se děje s tělem i psychikou něco trochu jiného, přičemž zodpovědnost je opět na estrogenu a progesteronu (ale i dalších hormonech).
Hormonální změny během cyklu jsou přirozené. Ale pozor, může se objevit i hormonální nerovnováha, tedy stav, kdy hormony nestoupají a neklesají správně. V těle je nadbytek estrogenu (estrogenová dominance) nebo naopak chybí progesteron, a nefunguje správně.
Jak se projevuje hormonální nerovnováha:
- Nepravidelný menstruační cyklus, bolestivá menstruace, chybějící ovulace nebo premenstruační syndrom (PMS), endometrioza, cysty, myomy a syndrom polycystických vaječníků.
- Nízké libido může být důsledkem vysoké hladiny estrogenu, zatímco jeho nedostatek může vést k pocitu suchosti v pochvě (časté v menopauze, kdy výrazně klesá hladina estrogenu)
- Nedostatek energie, pocity slabosti, zvýšená potřeba spánku mohou být způsobeny nerovnováhou hormonů štítné žlázy nebo nadledvinek.
- Zvýšená hladina testosteronu nebo neschopnost těla eliminovat přebytečné hormony často vede k problémům s pletí a výskytu akné.
- Nadměrné ukládání tuku, především v oblasti břicha, stehen a boků, může signalizovat problémy se štítnou žlázou nebo nadbytek estrogenu.
- Zapomnětlivost a poruchy soustředění mohou být příznakem nefunkční štítné žlázy nebo oslabených nadledvinek.
c) Těhotenství a šestinedělí
Estrogen a progesteron jsou hormony nezbytné pro otěhotnění. Před ovulací estrogen stimuluje růst děložní sliznice a progesteron ji udržuje v optimálním stavu pro přijetí oplodněného vajíčka. Pokud žena otěhotní, hladina progesteronu a estrogenu se zvýší nad normál a zůstává vysoká až do porodu, aby pomohla plodu ve vývoji a podílela se na důležitých tělesných a psychických změnách nastávající maminky. Pokud k těhotenství nedojde, hladiny těchto hormonů klesnou, a spustí se menstruační krvácení.
Hormony společně mění i skladbu vaginální mikroflóry. Stoupá množství ochranných laktobacilů, ale bohužel i nežádoucích kvasinek – právě proto je kvasinková infekce v těhotenství velmi častým jevem.
A co po porodu? Co se týká hormonů, jejich hladina se vrátí do období před těhotenstvím a opět startuje menstruační cyklus. Jde o velkou hormonální vlnu, která se může (a často se tak děje) projevit výkyvy nálad, plačtivostí, pocitem nejistoty, strachu nebo i výskytu deprese po porodu.
d) 40+ let: Perimenopauza
Perimenopauza je obdobím travajícím několik měsíců až let, které signalizují blížící se pokles funkce vaječníků a nástup menopauzy. Během tohoto období se hladiny estrogenu a progesteronu nepravidelně mění, což s sebou přináší příznaky jako návaly horka, změny nálad, nepravidelnou menstruaci a nespavost. V tomto období může žena stále otěhotnět.
e) 50+: Menopauza
Na perimenopauzu navazuje menopauza, která již znamená konec reprodukčního období. Nejčastěji se objevuje kolem 50. roku života. Razantní snížení estrogenu vede ke ztrátě menstruace a ovulace, změně pH a úbytku laktobacilů v pochvě. Kvůli tomu ženy v menopauze často trpí vaginální suchostí a opakovanými infekcemi. Snižuje se kvalita vlasů, spánku, zvyšuje riziko osteoporózy a srdečních onemocnění.
Tip: Když jsou příznaky menopauzy vážné, může lékař předepsat hormonální terapii. Ta může ulevit od symptomů a snížit riziko chronických onemocnění. Tato léčba by měla být vždy důkladně konzultována s lékařem, protože kromě výhod má i svá rizika.
Praktické tipy pro udržení hormonálního zdraví
- Porozumění vlastnímu tělu – Naučte se rozpoznávat hormonální změny a jejich příznaky. Zjistěte si, jaké příznaky jsou typické pro danou fázi cyklu (měsíce), i pro životní roli, v níž se nacházíte. Už jen pochopení souvislostí mezi tělesnými i psychickými změnami a hormony může usnadnit život.
- Sledování příznaků – Situaci zjednoduší kalendáře nebo aplikace pro sledování menstruačního cyklu. Důležitá je kolonka “příznaky”. Když ji budete poctivě vyplňovat, můžete například zjistit, že kořeněná jídla a ležení na gauči během menstruace vám zhoršují křeče, nedostatek spánku je vstupenkou k podrážděnosti a že naopak během ovulace se z vás stává superhrdinka, která zvládne 2x více povinností.
- Zdravý životní styl: Dalším krokem je vyvážená strava, pravidelný pohyb a dostatek spánku. Pijte 2-3 litry vody a jezte potraviny bohaté na omega-3 a na fytoestrogeny, jako jsou sójové výrobky, len nebo cizrna, které mohou přirozeně podpořit hormonální rovnováhu. Můžete vyzkoušet doplňky stravy určené ženám ve specifickém období.
- Pečujte o své intimní zdraví: Pozornost si zaslouží vaše intimní partie. Jejich zdraví je důležité pro celkovou pohodu i partnerské vztahy. Při pohlavním styku používejte ochranu a po skončení se vždy jděte vyčůrat a vysprchovat. Používejte intimní mýdla určená pro poševní oblast, jako je GYNELLA Intimate Wash a vyvarujte se výplachům pochvy, které likvidují mikroflóru.
- Relaxace: Relaxační techniky, jako je hluboké dýchání nebo meditace, mohou snížit hladiny stresového hormonu kortizolu, který také často narušuje hormonální rovnováhu.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Pravidelné gynekologické prohlídky jsou klíčem k dlouhodobému zdraví. Můžete vyzkoušet například aplikaci Preventivka od Loono, se kterou budete mít o preventivních kontrolách přehled. Je také důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud přetrvávají příznaky hormonální nerovnováhy nebo máte podezření na možné infekce.
Co si zapamatovat?
Hormony jsou nedílnou součástí života, ovlivňují tělo i psychiku a základní přehled o jejich fungování by měla znát každá žena. Poznání a přijetí vlastního těla umožní lépe zvládat životní změny. Buďte chápavé k sobě, ale i svému okolí – ať už jde o teenagera nebo maminku v přechodu – každé období jednou skončí. Pokud ale hormony a jejich projevy příliš zasahují do života vás nebo vašich blízkých, nebojte se vyhledat pomoc specialisty.
Zdroje:
- „Přechod: Tělesné a hormonální změny.“ NZIP, dostupné online
- „Poruchy menstruačního cyklu“. NZIP, dostupné online
- Masarykova univerzita. „Vývojové fáze života ženy.“ Vybrané kapitoly Porodní asistence I a II, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, dostupné online.
- “Lactobacillus crispatus dominantní vaginální mikrobiota v těhotenství”. Autoři: P. Veščičík; I. Kacerovská Musilová; J. Stráník; Martin Štěpán; M. Kacerovský, dostupné online.
- “Vaginální mikrobiom”, V. Buchta, dostupné online