Mykóza nebo bakteriální vaginóza?
Málo se o nich mluví, přitom je prodělá skoro každá žena. Řeč je o vaginálních infekcích, konkrétně mykóze a bakteriální vaginóze. Víte, jak jim předcházet?
Základem je intimní hygiena a prevence

Intimní hygiena je základní prevencí vaginálních obtíží. Musí být však prováděna správným způsobem, abyste si neuškodila. Hlavní cílem by mělo být udržení optimálního pH. To je u zdravé ženy kyselé, to znamená, že se pohybuje v hodnotách 3,8 až 4,5.
Udržet pH v normálu můžete různými způsoby. Například intimním mýdlem s obsahem kyseliny mléčné, která udržuje kyselost v pochvě a pomáhá tak bojovat s bakteriemi.
Dále je důležité, jak hygienu provádíte. Některé ženy například svoji pochvu opečovávají příliš. Měla byste se mýt jednou až dvakrát denně za pomoci intimního mýdla a teplé vody. Častější mytí už může narušit pH.
Nevhodné jsou sprchové gely a už vůbec na pochvu neaplikujte deodoranty nebo jiné přípravky, které nejsou určeny pro poševní oblast. Po koupeli se důkladně osušte ručníkem, který máte vyhrazený pro tělo, tedy jiným, než používáte na ruce a obličej.
Pro úplnost zmíníme správné utírání po toaletě. To musí být vždy prováděno zepředu dozadu, aby se zamezilo vniku bakterií z konečníku do pochvy. K utírání používejte bezbarvý a nevoňavý toaletní papír nebo bidet.
Čemu se při intimní hygieně vyvarovat
- sprchové gely
- deodoranty a další tělové spreje
- výplachy pochvy
- lubrikační gely
- každodenní nošení slipových vložek
- parfemovaný toaletní papír
Laktobacily
Laktobacily jsou bakterie, které se přirozeně vyskytují v poševní mikroflóře, kde produkují kyselinu mléčnou a přispívají k udržení správného pH. Vlivem vnějších okolností může množství laktobacilů klesnout, čímž se vychýlí pH a vznikne zánětu.
K úbytku laktobacilů a vzniku zánětu dochází z různých důvodů. Kvůli antibiotické léčbě, sexu s novým partnerem, nevhodnou stravou nebo zapařením. Opakovanými infekcemi často trpí ženy s oslabenou imunitou.
Další důvody vzniku vaginálních obtíží:
- nadmíra sladkostí, bílé mouky a alkoholu ve stravě
- nošení upnutých kalhot
- koupání v chlorované vodě
- pobyt v mokrých plavkách
- hormonální změny – těhotenství, menopauza
- cukrovka
- nadměrný stres
Kvasinková infekce
Kvasinková infekci, kandidóza či vaginální mykóza vzniká přemnožením kvasinek Candida Albicans a je vůbec nejčastější vaginální infekcí.
Příznaky mykózy zahrnují svědění, pálení, zarudnutí, otok stydkých pysků a výtok podobný tvarohu, který nezapáchá. Obvykle se vyskytuje více než jeden z těchto příznaků. Naopak, pokud v kalhotkách objevíte samotný výtok, nemusí to značit mykózu. Může jít o jinou nemoc anebo přirozené samočistící procesy v pochvě.
Příznaky mykózy:
- svědění
- pálení
- bílý hrudkovitý výtok
- řezání při močení
- otok
- mírně opožděná menstruace
Jak se zbavit mykózy
Jak jsme zmínili na začátku, základem je prevence a správná hygiena intimních partií. Díky ní můžete posílit imunitu pochvy a infekcím se vyhnout.
Když přesto infekce propukne, máte v zásadě dvě možnosti. Nejrychlejší je obvykle pořídit volně prodejný přípravek v lékárně. Na mykózu jsou vhodné přípravky s antimikrobiálním stříbrem, které účinkuje kromě kvasinek i na bakterie a viry. To pro případ, že by vás trápilo krom mykózy i něco jiného.
Můžete také navštívit lékaře. K odborníkovi zamiřte vždy, pokud trpíte bolestmi, při rychlém zhoršení stavu nebo když i přes samoléčbu potíže přetrvávají.
Důrazně varujeme před babskými radami z internetu, zejména před zaváděním čehokoliv do pochvy, což může být velmi nebezpečné. Jednou z mála výjimek, kterou schvaluje i řada odborníků, je použití tamponu namočeného v kvalitním bílém jogurtu.
Bakteriální vaginóza
Druhou nejčastější nemocí je bakteriální vaginóza, kterou obvykle způsobuje bakterie Gardnerella vaginalis. Příznakem je zapáchající výtok připomínající ryby, který má šedé zbarvení. Jsou ale i případy, kdy symptomy nejsou znatelné. Proto je potřeba chodit na pravidelné preventivní prohlídky.
Pro potvrzení diagnózy je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc. Léčba obvykle spočívá v užívání antibiotik. Jak už jsme zmínili v úvodu, antibiotika narušují poševní mikroflóru a vychylují pH. Pokud tedy musíte užívat antibiotika, současně s nimi vždy nasaďte i vaginální probiotika.
TIP: Pociťujete svědění po léčbě antibiotiky? Přesně na tyto situace je tu GYNELLA Flora. Vaginální čípky s řádnou dávkou laktobacilů chrání vaši mikroflóru před vznikem zánětů.
Příznaky bakteriální vaginózy:
- vodnatý výtok
- šedý výtok
- zápach výtoku po rybách
Jak tedy poznat, o kterou jde infekci?
Ženy často zaměňují kvasinkovou infekci za bakteriální. V každém případě ale jde o dvě různé infekce, které vyžadují jiný způsob léčby.
Při kvasinkové infekci se zpravidla objevuje více příznaků, zejména úporné svědění a výtok, který je bez zápachu. Bakteriální infekce bývá bez příznaků nebo ji doprovází zapáchající výtok.
Pokud si nejste jistá, zda je vaše pochva v pořádku, můžete na to jít i trochu vědecky a zkontrolovat své pH pomocí Indikačních pH papírků. Pakliže bude pH vyšší než 4,5, zřejmě máte vaginální infekci a měla byste zahájit léčbu. Léčbu nikdy neodkládejte, protože přecházením problémů můžete zhoršit svůj stav, prodloužit léčbu nebo si přivodit chronické obtíže.