overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Stydké pysky

Patří mezi primární pohlavní znaky. S těmi se holčičky již rodí. Mezi sekundární pak řadíme prsa a ochlupení.

Zevní pohlavní orgány ženy se nacházejí se stydké oblasti (oblast kolem stydké kosti pánevní) a souhrnně je můžeme nazývat vulva.

Jsou to:

  • malé a velké stydké pysky
  • hrma (Venušin pahorek neboli mons pubis)
  • klitoris
  • poševní předsíň
  • žlázy poševní předsíně, z nich největší jsou Bartholiniho žlázy

Velké a malé stydké pysky

Při prvním pohledu na ženské genitálie si zajisté všimnete stydkých pysků, které kryjí poševní vchod, vagínu a vývod močové trubice. Jejich ochlupení závisí na věku i genetice.

Pod velkými se skrývají malé stydké pysky. Jde v podstatě o volnou kůži protkanou mnoha nervovými zakončeními. Zevní pohlavní orgány mají různý tvar i velikost. Některé stydké pysky jsou větší a vyčnívají ven, jiné jsou srolované uvnitř. V případě, že jejich velikost vadí při kopulaci nebo při sportu, mohou se chirurgicky upravit. Tomuto zákroku se říká labioplastika.

Velké stydké pysky tvoří celkový vzhled vulvy. Vepředu začínají Venušiným pahorkem s typickým pubickým ochlupením a směrem ke konečníku přecházejí v hráz, což je prostor mezi vulvou a konečníkem (análním otvorem).

Malé stydké pysky jsou neochlupené a většinou překryté stydkými pysky velkými, což je jeden ze znaků donošenosti novorozených děvčátek.

Správná hygiena

O genitálie je potřeba pečovat. Už malá děvčátka se učí, jakým směrem se mají utírat na toaletě (zepředu dozadu), a že na pochvu nepatří obyčejné mýdlo, ale speciální kosmetika na intimní mytí. Pokud je hygiena nedostatečná, může dojít k zánětům.

Synechie – srůst malých pysků

Nejčastěji malá děvčátka, ale i větší dívky před zahájením sexuálního života, mohou trpět na srůsty stydkých pysků – odborně nazývané synechie. Ta bývá jen částečná. Úplná není možná, protože by moč neměla kam odcházet a vznikl by závažný problém. O synechii se jedná tehdy, pokud se k sobě přilepí protilehlé pysky. Příčinou je nedostatečná hygiena a smegma. Bílý mázek za předkožkou klitorisu. Pokud se neodstraní, objeví se jemná blanka. Jestliže ani ta není ošetřena, dochází ke srůstu. Proces je rychlý. Vše trvá 7-14 dní.

Pro hygienu malých holčiček je lepší zvolit jemnou kosmetiku pro děti jako je GYNELLA® Girl Intimate Wash. Při jejich hygieně od sebe stydké pysky alespoň jedenkrát denně oddalujte.

 

 

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (261)
GYNELLA® Girl Intimate Wash 100ml
Intimní mycí gel pro každodenní použití pro dívky od 3 let.
Detail
179 Kč