overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Absces Bartholiniho žlázy

Bolestivé zduření žlázy, nazývané také jako bartholinitida. Jde o párovou žlázu, která se táhne po obou stranách poševního vchodu a jejím úkolem je zvlhčování vulvy. Zánět je způsoben buď ucpáním žlázy nebo infekcí. Projevuje se otokem a zarudnutím vnějších pysků. Trpí na něj především ženy, které mívají časté záněty pochvy.

Ucpání vývodu žlázy

Zejména v těhotenství, kdy je zvýšené množství poševního sekretu, mají žlázy tendence k ucpání. Následně se v dutině utvoří hnis a poté dochází k otoku.

Zánět způsoben infekcí

K infekci žlázy dochází během sexuálního styku pohlavně přenosnou nemocí pojmenovanou chlamydie nebo z prostředí kvůli špatné hygieně.

Ošetření

Během prvních příznaků zarudnutí a otoku vchodu je vhodné navštívit lékaře. V počátcích zánětu žlázy stačí podávání antibiotik, pokud je již vytvořen absces je nutné chirurgické ošetření. Jsou dva způsoby:

  • Odstranění pouze hnisu
  • Odstranění celé žlázy a znemožnit tak regresi

Pokud chcete problémům předejít, dbejte na pravidelnou hygienu vhodnou intimní kosmetikou GYNELLA® Intimate Wash, která udrží pH v normě a zbaví pochvu nečistot. V další řadě se vyhýbejte nechráněnému sexuálnímu styku a používejte ochranné prostředky.