Kopulace – u lidí se tento akt nazývá spíše soulož. Jde tedy o pohlavní akt, který umožňuje člověku oplodnění. K tomu ale nemusí dojít vždy, u lidí je tento akt vyhledáván také kvůli uspokojení sexuálního pudu. Tento jev nalézáme také u některých zvířat, kde se kopulace bez úmyslu oplodnění užívá k upevnění vzájemných vztahů.
Pohlavní styk neboli kopulace či koitus vzniká (u lidí) při spojení mužského (penis) a ženského (vagina) pohlavního orgánu. Existují také další formy sexu například styk anální, orální, či petting.
Ochrana při kopulaci
Pokud při kopulaci nechcete otěhotnět, je nutné použít nějakou formu antikoncepce. Mezi nejznámější patří kondomy či pilulková hormonální antikoncepce.
Bariérová antikoncepce (kondomy, pesary atd.) působí také jako ochrana proti sexuálně přenosným chorobám. Ty mohou být: bakteriální – kapavka, syfilis, chlamydie aj.; virové – HIV/AIDS, herpes genitalis, condylomata aj.; kvasinkové infekce; parazitární – svrab, trichomoniáza. Jedním z nejčastějších onemocnění, spojených s kopulací, je kvasinková infekce.
Proti některým nemocem existují léky, nejúčinnější je ale důkladná ochrana (kondom). Některá onemocnění se mohou přenášet i orálním sexem. Na bakteriální a kvasinkové infekce nejlépe platí správné dodržování intimní hygieny a podpůrná léčba, například GYNELLA® Silver Caps a Silver Foam, podporující ochranu svým obsahem stříbra.