Do pojmu hormonální antikoncepce zařazujeme nejen klasické pilulky, ale také tzv. pilulku „po“, vaginální kroužek, náplast, dlouhodobé injekce či implantát, který se zavádí do podkoží na ruce (není momentálně v ČR dostupný), a v neposlední řadě hormonální tělísko, které se trochu vymyká. Poslední tři možnosti jsou z okruhu tzv. gestagenní hormonální antikoncepce a probereme ji samostatně. Začněme tím nejčastějším a asi nejznámějším, a to je klasická pilulka.
Pilulka
V dnešní době se nejvíce používají kombinované preparáty, kde je zastoupen jak estrogen, tak progestin. Mechanismus účinku je ten, že zvnějšku dodaný hormon dá mozku signál, že se nachází v jiné fázi cyklu a mozek nevydá rozkaz vaječníkům k ovulaci. Primárně jde tedy o blokádu ovulace, k tomu pak ještě změna cervikálního hlenu na vazký, který se stává pro spermie neprůchodným. Hormonální antikoncepce se užívá ve 28denních cyklech, nejčastěji je 21 aktivních tablet a poté 7 tablet bez účinku. V tuto dobu nastává menstruace. V některých baleních může být aktivních tablet 22 nebo 24 a podle toho pak 6 nebo 4 neaktivních. Žena ale polyká jednu pilulku každý den, což snižuje riziko chyby v užívání.
Výhody
Výhodou je poměrně velká spolehlivost. Vhodná je pro většinu žen (kontraindikace a nevýhody budou v dalším odstavci). Výhodou je také kontrolovaná hladina hormonů a takzvané pseudomenstruační krvácení, kdy je krvácení vyvoláno de facto odnětím hormonů (přestávka v užívání nebo nefunkční tablety v platíčku). Z toho vyplývají výhody pro ženy s nepravidelným nebo bolestivým cyklem či nadměrným krvácením. Jedná se tedy o zmírnění až vymizení premenstruačního syndromu, silné nepravidelné menstruace. Díky tomu, že nedochází k ovulaci a ovulační cyklus je blokován, je výrazná redukce tvorby cyst. Hormonálně je řízena také endometrióza, hormonální antikoncepce je jednou z forem léčby. Hormonální antikoncepce má také protektivní vliv před rakovinou vaječníků, tlustého střeva a před pozdějším rozvojem rakoviny těla děložního. Vedlejším, ale důležitým efektem pro mnoho žen je snížení tvorby akné a ochlupení například na tváři, snížení rizika zánětů dělohy, vaječníků a vejcovodů. Díky pseudomenstruaci, která je většinou mírná, se zlepší i anémie u žen, které ji mají a byla třeba částečně způsobena silnou menstruací. V některých případech je hormonální antikoncepce užívána u syndromu polycystických vaječníků a v neposlední řadě jako hormonální substituce u žen s nedostatkem pohlavních hormonů.
Nevýhody
Rizika a nevýhody jsou poměrně malé. Musíme ale zmínit riziko hluboké žilní trombózy – především u žen s již existující trombofilní mutací. První tři měsíce se může objevit špinění v průběhu cyklu, které se většinou upraví. Někdy se může objevit napětí v prsou a vzácně migrény nebo ztučnění jater, které se upraví po vysazení antikoncepce. Dnešní moderní preparáty již neovlivňují významně játra, jaterní testy, ani nestojí za vznikem křečových žil. V neposlední řadě mnoho žen zajímá, zda po pilulce přiberou. Při dnešních preparátech je již v mnoha studiích prokázáno, že ne.
Kontraindikace
Protože do vzácných nežádoucích účinků patří trombembolická nemoc (TEN), arteriální komplikace a cévní mozkové příhody, věnujeme zvláštní pozornost ženám, které mají BMI větší než 30, kouří, mají vysoký tlak, cukrovku nebo se léčí s vysokým cholesterolem. Také u jaterních funkcí jsme opatrní, i když nové preparáty jsou již velmi šetrné. U žen, které prodělaly hepatitidu, mononukleózu nebo mají sníženou funkci jater, je potřeba věnovat velkou pozornost při volbě antikoncepce. U těchto žen by mohlo užívání pilulky onemocnění zhoršit a zároveň by byla snížena účinnost. Taktéž tedy nenasazujeme antikoncepci u žen, které již prodělaly hlubokou žilní trombózu nebo cévní mozkovou příhodu či arteriální komplikaci (infarkt myokardu).
Vaginální kroužek či náplast
Fungují úplně stejně jako pilulka, akorát neprocházejí přes žaludek a střeva. Náplast, která se lepí na kůži (většinou na rameno), uvolňuje hormony. Výhodou je, že nemusí žena každý den myslet na pilulku, nevýhodou je sloupnutí nebo její viditelnost v létě v plavkách. Vaginální kroužek se zavádí na 3 týdny do pochvy kolem hrdla děložního; zavede si ho každá žena, která zvládne zavést tampon nebo vaginální kalíšek. Výhodou je také nevstřebávání přes gastrointestinální trakt a tuto antikoncepci volíme například u žen s celiakií nebo onemocněním střev, kde předpokládáme horší vstřebávání právě ve střevním traktu, a tím sníženou účinnost antikoncepce.
Pilulka ,,PO”
Jedná se o metodu, která není antikoncepcí v pravém slova smyslu. Jde spíš o nouzové řešení situace pokud došlo k nechráněnému styku nebo například sklouznutí prezervativu. V lékárně jsou bez předpisu k dostání pilulky obsahující naráz velkou dávku hormonů, které zablokují ovulaci. Nejlépe je užít tabletu co nejdříve, ale některé preparáty lze užít až do 5 dnů po ,,nehodě”. Rizikem je nevolnost po požití, možnost zvracení, čímž se sníží účinnost nebo rozhození menstruačního cyklu a nepravidelné krvácení.
Gestagenní antikoncepce
Samostatnou kapitolou je gestagenní antikoncepce, kam spadají pilulky, injekce podávané jednou za 3 měsíce a především hormonální intrauterinní tělísko. Hlavním mechanismem účinku je vliv na děložní hlen, který je vazký a stává se tak neprostupným pro spermie. Vedlejším účinkem je pak blokáda ovulace. Výhodou je, že neobsahují estrogen, a proto ženy, které mají například vlivem genetiky větší predispozici k hluboké žilní trombóze, mohou použít tuto gestagenní antikoncepci. Taktéž je vhodná pro matky po porodu, které kojí. Nevýhodou je ale nepravidelný cyklus, špinění u některých žen nebo až vymizení menstruace. To ale nemá žádné zdravotní důsledky. U malého procenta žen může dojít k nárůstu hmotnosti či zhoršení akné, některé vnímají úbytek libida nebo zhoršení nálady. U depotních forem injekce je rizikem osteoporóza. Zásadní kontraindikací je ale aktivní rakovina prsu a až 5 let po léčbě.