overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Rakovina pochvy

Jde o celkem vzácný druh rakoviny, který postihuje především starší ženy. Běžnější je, že se do pochvy rakovina rozšíří z okolí.

Rakovina pochvy je ohrožující v tom, že si ji z počátku nikdo nevšimne. A ženy přicházejí k lékaři až v pozdním stadiu – ve chvílích, kdy se objevuje bolest, krvácení mimo cyklus, bolest v pánvi, pocit cizího předmětu v pochvě nebo i výtok. Někdy se nádor rozroste do močových cest, a tak žena pociťuje bolest i při močení.

Proto je nutné pravidelně docházet na preventivní vyšetření, které dokáže v čas zjistit určité změny v těle. Včasná diagnostika nádoru poskytuje více šancí k vyléčení. Pozdější stadium je z hlediska léčby náročnější.

Příčiny

Velká většina rakoviny pochvy je na podkladě HPV infekce, která napadá především hrdlo děložní, ale může se rozšířit a způsobit rakovinné bujení i v pochvě. Může jít ale například i o melanom pochvy, což je de facto rakovina kůže nebo karcinom ze žlázek. Příčiny těchto druhů rakoviny nejsou známé, může se jednat o genetickou predispozici či jiné příčiny. Obecně se rakovina vytvoří tehdy, když dojde k mutaci buněk, které nekontrolovatelně rostou. Shluk abnormálních buněk pak vytvoří nádor. Pokud se rozšíří i jinam, jedná se o tzv. metastáze.

Typy rakoviny pochvy

Jednotlivé typy jsou děleny na základě buňky, kde rakovina započala.

  • Vaginální spinocelulární karcinom – nejběžnější typ. Vzniká v tenkých plochých buňkách na povrchu pochvy, spojen s HPV infekcí.
  • Vaginální adenokarcinom – začíná ve žlázových buňkách. Ty se také nacházejí na povrchu pochvy.
  • Vaginální melanom – vzniká v buňkách, které tvoří barvu pochvy, pigmenty. Proto se jim říká melanocyty.
  • Vaginální sarkom – objevuje se v buňkách pojivové tkáně či ve svalových buňkách, které jsou umístěné ve stěnách pochvy.

Rakovině se nedá nijak předcházet ani ubránit. Jsou však faktory, které zvyšují riziko vzniku. Patří mezi ně genetické dispozice, kouření, střídání sexuálních partnerů a nedostatečná ochrana, léky, věk, nesprávná intimní hygiena a nezdravý životní styl.