Kopulace
Výraz kopulace se obvykle používá v odborných a vědeckých kontextech pro popis sexuální aktivity mezi dvěma jedinci. Nejčastěji se s tímto pojmem setkáme v lékařství a biologii, kdy je potřeba popsat proces páření nebo spojení pohlavních buněk při rozmnožování.
Pokud hovoříme o lidské společnosti, tento akt nazýváme spíše soulož nebo sex. Jde tedy o pohlavní akt, který umožňuje člověku oplodnění. K tomu ale nemusí dojít vždy, u lidí je tento akt vyhledáván také kvůli uspokojení sexuálního pudu. Tento jev nalézáme také u některých zvířat, kde se kopulace bez úmyslu oplodnění užívá k upevnění vzájemných vztahů.
Pohlavní styk neboli kopulace či koitus vzniká (u lidí) při spojení mužského (penis) a ženského (vagina) pohlavního orgánu. Existují také další formy styku například anální, orální, či petting.
Pro mnoho lidí je klíčovým prvkem sexuálního prožitku orgasmus, který může být také spojen s pozitivními účinky na zdraví, jako je snížení stresu a zlepšení nálady.
Ochrana při kopulaci
Pokud při kopulaci nechcete otěhotnět, je nutné použít nějakou formu antikoncepce. Mezi nejznámější patří kondomy či pilulková hormonální antikoncepce.
Bariérová antikoncepce (kondomy, pesary atd.) působí také jako ochrana proti sexuálně přenosným chorobám. Ty mohou být: bakteriální – kapavka, syfilis, chlamydie aj.; virové – HIV/AIDS, herpes genitalis, kondylomata aj.; kvasinkové infekce; parazitární – svrab, trichomoniáza. Jedním z nejčastějších onemocnění, spojených s kopulací, je kvasinková infekce (vaginální kandidóza).
Proti některým nemocem existují léky, nejúčinnější je ale důkladná ochrana (kondom). Některá onemocnění se mohou přenášet i orálním sexem. Na bakteriální a kvasinkové infekce nejlépe platí správné dodržování intimní hygieny a podpůrná léčba, například GYNELLA® Silver Caps a GYNELLA Silver Foam, podporující ochranu svým obsahem stříbra.
Jak na intimní hygienu po kopulaci
Správná hygiena po sexu je velmi důležitá pro udržení zdraví a prevenci infekcí. Zde jsou některé tipy, jak na to:
- Po pohlavním styku se jako první věc dojděte vymočit, čímž dojde k vypláchnutí bakterií z močové trubice.
- Poté se důkladně osprchujte, abyste smyli tělní tekutiny včetně spermatu či případně lubrikačního gelu.
- K mytí používejte čistou vodu a jemné intimní gely, které pomáhají bránit vzniku vaginálních infekcí. Vyvarujte se používání běžných mýdel a sprchových gelů.
- Pohlavním stykem dochází k narušení pH v pochvě a zvýšení rizika vaginálních infekcí. Proto není vhodná koupel v teplé vodě, během níž by do pochvy mohly proniknout bakterie.
- Po sexu si vyměňte spodní prádlo, aby se zabránilo šíření bakterií a infekcí.
- Pokud jste použili sexuální pomůcky, nezapomeňte je důkladně omýt a vydezinfikovat šetrným přípravkem.
- Chcete-li zamezit riziku infekce, použijte vaginální probiotika GYNELLA Flora, která posilují vaginální imunitu a pomáhají ji ochránit před bakteriemi.