Pochva
Pochva neboli vagina je ženský pohlavní orgán, sloužící k reprodukci. Jednou z hlavních vlastností pochvy je ochrana vnitřních pohlavních orgánů před různými vnějšími vlivy, jako je například poševní kvasinková infekce či ostatní bakteriální nebo virová onemocnění.
Co je to pochva
Fyziologicky je pochva elastická svalová trubice dlouhá přibližně 7-8 centimetrů, která spojuje vulvu a děložní hrdlo (čípek). Pojem pochva se často zaměňuje s tzv. “vulvou” – označením pro zevní část ženského přirození. V klidovém stavu jsou přední a zadní stěna přiloženy k sobě. Stěny pochvy jsou elastické a najdeme na nich jakési záhyby (rugae vaginales), které se vyhladí při porodu nebo v průběhu styku, zkrátka kdykoliv se stěna pochvy napne. Někdy si žena tyto hrbolky či záhyby nahmatá sama a bývá znepokojena, ale jedná se o naprosto fyziologický jev.
Elasticitu pochvy při vyšetření využívá také lékař gynekolog. Skrze pochvu při bimanuálním vyšetření, kdy hmatá dvěma prsty v pochvě a druhou dlaní přes stěnu břišní, může lékař vyhmatat a zjistit tak například velikost dělohy, velikost vaječníků. Také pohyblivost těchto orgánů nebo případnou bolestivost při této manipulaci; to jsou informace, které jsou velmi důležité a mnohdy toto vyšetření nenahradí ani ultrazvuk.
Přirozené zvlhčení pochvy při sexuálním vzrušení nastává skrze žlázky. Největší a nejznámější jsou Bartholiniho žlázy, ale na lubrikaci se podílejí i menší Skeneho drobné žlázky kolem poševního vchodu nebo žlázky na hrdle děložním. Ty vypouští sekret (nebo také výtok), který poševní dutinu zvlhčí, a tím vytváří přívětivé prostředí pro pohlavní styk a oplodnění.
Od narození je pochva chráněna panenskou blánou, o kterou žena většinou přichází při prvním sexuálním styku. U některých dívek se tak může stát například i při zvýšené pohybové aktivitě (sport).
Hlavními funkcemi pochvy jsou:
- Přijímání mužského pohlavního orgánu (penisu) při pohlavním styku.
- Porod – pochvou přichází miminko na svět.
- Vylučování menstruační krve – přirozený ženský cyklus – vylučování děložní výstelky z dělohy.
- Ochrana vnitřních pohlavních orgánů před infekcemi a zevními vlivy.
Pochva po porodu
Porod je pro ženu a její tělo velmi namáhavý, mnoho budoucích maminek se proto obává, jestli bude jejich pochva po porodu vypadat stejně jako před ním. Obvykle se tkáň a celé prostředí zevních rodidel potýká po porodu s otokem, zduřením a obecným podrážděním.
Již po několika dnech ale počáteční komplikace mizí a estetická podoba pochvy se začíná vracet do normálu. Vždy ale záleží na celkovém průběhu porodu, pokud jsou komplikace složitější, může trvat doba rekonvalescence podstatně déle.
Klasické šestitýdenní období je čas, kdy se vrací pochva do svého původního stavu. Poporodní potíže typu svědění, záškubů apod. mohou přetrvat až 6 měsíců, většinou ale nejsou jakkoliv závažné.
K posílení svalů v oblasti intimních partií a zpevnění pánevního dna doporučujeme vyzkoušet tzv. “Kegelovy cviky”. Toto jednoduché cvičení navrací pochvě sílu a pomáhá jí rychleji dosáhnout původního stavu. Kegelovy cviky také podporují sexuální uspokojení a obecné zdraví.
Pochva a okolní svalovina pánevního dna také podpírá močovou trubici a může po porodu docházet k inkontinenci, nejčastěji při námaze, zvednutí těžkého předmětu, kašli či kýchnutí. Zeptejte se svého gynekologa, někdy vám ke Kegelovým cvikům může doporučit Venušiny kuličky, či jiné pomůcky, které ještě cíleněji posilují svaly pánevního dna. Někdy ani toto stačit nemusí a žena by se měla objednat na urogynekologické vyšetření, kdy se posoudí stav pánevního dna, provede urodynamické vyšetření a navrhne léčba.
Těhotenství je obdobím velkých hormonálních změn. Tělo bojuje se stabilizací hormonů, v důsledku čehož klesá hladina tzv. ženského hormonu – estrogenu. Poševní mikroflóra je kvůli nedostatku estrogenu často suchá, v tom případě doporučujeme využít čípky BALANCE na podporu vaginální mikroflóry. Při sexu je vždy po porodu dobré používat lubrikační gel, který zabraňuje přílišnému tření.
To samé se pak děje po přechodu ženy, kdy strmě klesá hladina estrogenu v krvi a tkáních a sliznice může být suchá a poševní stěny méně elastické. Zde pak doporučujeme použít speciálně navržený GYNELLA® AtroGel, který díky svému složení (kyselina hyaluronová, genistein a TIAB® komplex) představuje komplexní péči o poševní sliznici.
S pochvou jsou také spojeny tzv. poševní výtoky. Samočistící procesy ženského pohlavního orgánu způsobují, že se může občasně objevit bílý výtok. S tím bývá většinou vše v pořádku a žena se o něj nemusí zajímat. Pokud by se ale jednalo o žlutě zbarvený výtok, který zapáchá, doporučujeme navštívit gynekologa. Další alarmující situace může být hnědý výtok. Ten může signalizovat vnitřní krvácení, ale může se jednat pouze o zbytky menstruační krve (špinění).
Každá pochva má své přirozené prostředí, proto se obecně doporučuje vyhýbat se “obyčejným” mýdlům. GYNELLA® Intimate Wash je speciálně vyvinutý mycí gel pro pravidelnou intimní hygienu, který je šetrný k vašim intimním partiím a pomáhá udržovat správné pH poševního prostředí.