Jak partner ovlivňuje vaše intimní zdraví?
Romantika, vášeň, zamilovanost.
Tyto příjemnosti obvykle doprovází začátek nového partnerského vztahu. Někdy se ale stává, že kromě libých pocitů se objeví i vaginální obtíže. Čím jsou způsobeny a jak na ně vyzrát?

Nový partner, nové bakterie
V pochvě je, podobně jako v krku nebo ve střevech, mnoho bakterií, které společně žijí v harmonii. Jakmile ale proběhne nechráněný sexuální styk s někým, kdo je pro vaši vagínu řekněme cizí, může se tato rovnováha vychýlit. Nastalá nerovnováha se může projevit různě. Mezi nejčastější důsledky změny pH pochvy patří výtok, svědění, pálení a zápach, které značí vznik bakteriální vaginózy, kvasinkové infekce a zánětu močových cest.
Jak chránit vaši vagínu
Odpověď je jednoduchá a zná ji každý. Ideálním způsobem ochrany je prezervativ, který brání přenosu mikroorganismů, a tím i vzniku vaginálních infekcí. Dávejte ale pozor, jaký kondom váš partner používá. Nevhodné jsou prezervativy s lubrikačním gelem, jejichž složení narušuje poševní mikroflóru.
Dalšími ochránci před infekcemi jsou poševní laktobacily. Tyto prospěšné bakterie běžně žijí ve vagíně, kde udržují rovnováhu mezi dalšími obyvateli (prospěšnými i nepřátelskými mikroorganismy). Laktobacily se starají o to, aby se některá ze skupin bakterií v pochvě nepřemnožila.
Vaginální laktobacily jsou vhodné tehdy, když podstupujete léčbu antibiotiky, po koupání v chlorované vodě, při hormonálních změnách, a právě v začátcích nových vztahů.
Zásady hygieny nejen pro mladou lásku
Ať už jste spolu týdny, měsíce nebo roky, vždy byste měla dodržovat také zásady správné intimní hygieny. Pouze tak snížíte riziko vaginálních obtíží.
- Po sexu na záchod – Věříme, že po sexu byste chtěla slastně usnout v partnerově náruči, přesto byste vždy měla upřednostnit návštěvu toalety. Čůrání totiž pomůže k propláchnutí a dezinfekci močové trubice a sníží riziko infekce a zánětu močových cest.
- V koupelně nezapomeňte na ruce – Po toaletě zamiřte do koupelny a důkladně si omyjte intimní partie. Dbejte na výběr správného mýdla a vždy se ujistěte, že používáte intimní neparfemované mýdlo, které nenaruší pH pochvy. Před i po sexu si omyjte také své prsty. Bakterie z prstů a konečníku mohou stát za vznikem infekce. Jednou z nejčastějších bakterií, která ulpívá na prstech, je E.coli, jež může způsobit infekci nebo zánět močových cest. Vždy se snažte, abyste hygienická pravidla dodržovala nejen vy, ale i váš partner.
- Neholte se těsně před sexem – Záměrně pečujte o svůj klín a holíte se těsně před sexem? Lékaři se shodují, že jde o rizikové chování. Kůže v oblasti bikin je velmi citlivá a lehce na ní při holení vzniknou drobné ranky, kterými může dojít k přenosu bakterií.
Jak se vypořádat s vaginální infekcí
Pokud u vás vaginální infekce přesto propukne, na nic nečekejte a situaci řešte co nejdříve. I když to nemusí být vždy jednoduché, je lepší do léčby zapojit i partnera. Minimálně ho informovat o příznacích a možných obtížích.
Problém tkví v tom, že pokud infekce postihne muže, bývá bezpříznakový. O to větší riziko návratu infekce pak hrozí partnerce. V takových případech totiž nastává tzv. ping-pong efekt, kdy se žena sice zdárně vyléčí, ale nemoc ji posléze partner znovu předá.
Jak víme, muži o intimních obtížích neradi mluví, natož aby s nimi chodili k lékaři. Proto existuje diskrétní řešení GYNELLA Solution partnerská intimita pro ženy a muže, které je určeno k léčbě všech druhů infekcí u obou partnerů. Pamatujte, že je důležité dokončit celý průběh léčby a dodržovat každodenní intimní hygienu.
Intimní tajemství
Muži zpravidla bývají v otázkách intimního zdraví méně znalí. Partnerovi proto vysvětlete, že vaginální infekce nejsou výsledkem nedostatečné hygieny a že není důvod cítit vinu, stud nebo obavy. Tím posílíte vzájemné pochopení, zvýšíte šanci na úspěšnou léčbou a zaručeně zlepšíte i intimitu ve vašem vztahu.