overeno
Zadejte hledaný výraz

Bolesti v podbřišku a další příznaky PMS: Co všechno ovlivňuje v našem životě?

Bolí vás hlava, špatně se soustředíte, partnera nechcete ani vidět, pleť máte samý pupínek a tabulku čokolády spořádáte na posezení? S velkou pravděpodobností právě prožíváte nelehké ženské období známé pod zkratkou PMS neboli Premenstruační syndrom. Víte, co všechno může ve vašem životě ovlivnit?

 

Nejčastější příznaky PMS

Přibližně týden před menstruací se u většiny žen hlásí různé obtíže fyzického nebo psychického původu. Může se jednat o stres, podrážděnost, zvýšenou únavu, ale i stavy úzkosti či deprese. Z fyzických obtíží bývají nejběžnější bolesti hlavy, prsou, kloubů či podbřišku, otoky nohou, špatné trávení spojené s nadýmáním nebo akné. Toto období je označováno jako Premenstruační syndrom. I když se často stává předmětem nevybíravých vtipů a mnohdy je považován pouze za ženský výmysl, podle studií trpí PMS až 80 % žen v produktivním věku a asi u 5 % z nich jsou projevy natolik závažné, že jim brání v běžných denních činnostech.

 

Proč se objevuje?

Za původce PMS je nejčastěji označována změna hladiny hormonů. Před nástupem menstruace dochází v ženském těle ke snížení hladiny estrogenu a nárůstu hladiny progesteronu, které může ovlivňovat například náladu, citlivost na bolest, ale i libido. Na vině může být také vyšší množství prolaktinu nebo úbytek serotoninu, jinak známého jako hormon štěstí. PMS obvykle odeznívá s další hormonální změnou, která přichází na začátku menstruace.

 

Štěstí přeje připraveným

PMS nelze zcela vyléčit, protože se projevuje velkým množstvím příznaků a s různou intenzitou. Některé ženy nemají žádné problémy, jiné jsou jimi téměř paralyzovány. Bojovat s jeho příznaky se přesto dá a v tomto případě platí rčení, že štěstí přeje připraveným. Poslouchejte svoje tělo a signály, které vám vysílá. Ideální je zapisovat si průběh každého dne. Po pár cyklech zjistíte, co vás v daný den nejspíš čeká. Na dny, kdy se pravidelně objevují příznaky, si neplánujete náročnou práci ani těžké sportovní tréninky a vyhýbejte se stresovým situacím. Během PMS také odložte řešení konfliktních situací i důležité vztahové či pracovní rozhodnutí.

Při PMS by žena i její okolí měli udělat vše pro to, aby se cítila dobře. K tomu mohou přispět procházky na čerstvém vzduchu a lehčí cvičení, například běh nebo jóga. Pomoci může i dostatečný pitný režim a správně nastavený jídelníček, zejména jídla s nižším obsahem soli a menší porce. To může být těžší, protože v tomto období mnoho žen trpí nezvladatelnými chutěmi na sladké a smažené jídlo. Také proto se při PMS zvyšuje riziko vzniku kvasinkových infekcí.

 

Péče o intimní partie pro celkovou pohodu

Péče o intimní partie je při PMS samozřejmě také důležitá, a žena se díky ní může vyhnout dalším nepříjemným stavům. Hormonální bouře, ke kterým v těchto dnech dochází, významně narušují přirozenou vaginální mikroflóru. Ženy proto často trápí pocit suchosti, který může dokonce znemožňovat pohlavní styk, pálení a svědění. Pro navrácení přirozené mikroflóry při hormonálních změnách a zmírnění těchto nepříjemných pocitů se doporučuje přípravek VAGILACT s živými laktobacily a sójovými isoflavonoidy. Při zvýšené konzumaci cukru se mohou v tomto období častěji vyskytovat také vaginální infekce, zejména ty kvasinkové. Na prevenci proti infekcím je vhodný vaginální gel GYNELLA® AtroGel obsahující TIAB® komplex. Společně s kyselinou hyaluronovou a genisteinem představují komplexní péči o poševní sliznici při hormonálních změnách. Kromě boje s infekcemi má přípravek i hydratační vlastnosti, které zpříjemňují pohlavní styk. Zajímá vás, co o účincích GYNELLA® AtroGelu říkají skutečné ženy? Přečtěte si zde.

K celkové pohodě může přispět také užívání bylin. Na bolest i podrážděnost může pomoci kontryhel, na trávení je vhodná třezalka. Proti nadýmání pomáhá kmín nebo fenykl, na posílení vitality se doporučuje řeřicha peruánská známá jako Maca. Ke zlepšení může přispět i doplnění stopových prvků, jako je hořčík či zinek. Pokud je PMS opravdu silný, znemožňuje normální fungování a úprava životního stylu či bylinky nezabírají, je potřeba navštívit gynekologa. Lékař by měl doporučit vhodnou léčbu, která někdy zahrnuje hormonální antikoncepci nebo léky na bolest.