Vaginální napářka
Vaginální napářka, také známá jako ženská bylinná napářka, je tradiční praxe, při které žena sedí nad párou z bylinného odvaru. Tato technika, kterou v posledních letech propagovala hollywoodská hvězda Gwyneth Paltrow, je některými doporučována k podpoře ženského zdraví, zmírnění menstruačních obtíží a k přípravě na porod. Jaké jsou však její skutečné účinky?
Co je bylinná vaginální napářka?
Vaginální napářka, také známá jako vaginální parní lázeň nebo “yoni steam”, je tradiční praxe, při níž ženy sedí nad nádobou s teplou vodou naplněnou bylinami a stoupající pára vstupuje do oblasti genitálií. Tato procedura má kořeny v různých kulturách po celém světě, včetně Koreje, Střední a Jižní Ameriky a Afriky.
Co byste také měla vědět o vaginální napářce?
Na internetu se dočtete o mnoha přínosech vaginální napářky. Mezi hlavní benefity patří jakýsi detox neboli čištění pochvy. Také zaznívá, že jde o způsob, jak se zbavit výtoku. Mezi další vyzdvihované přínosy patří například:
- Vyrovnání hormonů.
- Rychlejší rekonvalescence po porodu.
- Podpora plodnosti.
- Úleva od hemeroidů.
- Zvýšení energie.
- Odstranění bolestí hlavy.
- Celková úleva od bolesti.
- Úleva od stresu.
Pravdou je, že většina ze zmíněných přínosů nebyla vědecky dostatečně prozkoumána a je tedy spíše otázkou subjektivního vkusu, zda budete těmto konkrétním účinkům věřit. Dále připomínáme, že pochva je samočistící orgán, a pokud žena nemá vaginální potíže, nepotřebuje své citlivé partie detoxikovat.
Kdy vaginální napářka prokazatelně pomáhá?
Bylinná napářka prohřívá, prokrvuje a uvolňuje. Proto se také v poslední době dostává do nabídky porodnic, kde je využívána k uvolnění porodních cest během první doby porodní a usnadnění příchodu potomka na svět.
Prohřívání může být prospěšné i k odstranění různých bolestí a křečí v dolních partiích. Mnohé ženy popisují, že pravidelné napářky jim ulevují například od bolesti zad a pánve, zlepšují spánek a celkovou pohodu.
Kdy napářka naopak není vhodná?
Na druhé straně existují situace a období, kdy byste se napářce měla určitě vyhnout. Hlavními kontraindikacemi této procedury jsou:
- Těhotenství: Bylinná napářka před porodem má usnadnit porod a snížit riziko porodních komplikací tím, že pára prokrvuje porodní cesty a vaginální čípek, který se rychleji otevře. Ze zmíněných důvodů je do 38. týdne těhotenství je napářka nevhodná a mohla by způsobit komplikace nebo předčasný porod.
- Krvácení: Z téhož důvodu, jako v prvním bodě, je napařování nevhodné při menstruaci a špinění. Prokrvení by mohlo způsobit intenzivní krvácení.
- Snaha o početí: Napařování a prohřívání intimních partií je nežádoucí při pokusech o otěhotnění, zejména během ovulace a po sexu, kdy je důležité mít stabilní tělesnou teplotu. Nadměrné teplo po sexu by bylo pohromou pro spermie mířící k vajíčku.
Je vaginální napářka bezpečná?
Vaginální napářka může být potenciálně riziková, jelikož kůže na stydkých pyscích je velmi citlivá a mohla by při neopatrné manipulaci utrpět popáleniny. Při praktikování této procedury byste se proto měla raději svěřit do rukou odborníka.
Vystavení vagíny páře a vonným bylinkám může změnit nebo narušit pH pochvy a vaginální mikrobiom a tím přispět ke vzniku vaginální infekce (kvasinková infekce). Některé byliny mohou u citlivějších jedinců způsobit alergickou reakci. A poslední místo, kde chcete alergickou reakci, je vaše vagína.
V neposlední řadě je třeba dbát na řádnou péči o pomůcky, které jsou potenciálním zdrojem bakterií.
Nemoci, hormonální výkyvy a bylinná napářka
Endometrióza: Tato nemoc postihující podstatnou část ženské populace je spojena s bolestivými stavy při sexu i dalších činnostech. Napářka může být jednou z cest, jak zmírňovat příznaky této nemoci, ale v žádném případě ji nelze považovat za způsob léčby.
Menopauza: Některými léčiteli je napářka doporučována k úlevě od návalů horka a změn nálad při menopauze. Ovšem pozor, obecně se ví, že teplo a pára může vysušovat vaginální sliznici. Pokud vás trápí vaginální suchost, doporučujeme místo napářky raději vyzkoušet přípravky s isoflavonoidy – přírodními estrogeny, které podporují lubrikaci pochvy.
Závěr
Pochva je samočistící orgán a pokud vás netrápí žádné obtíže, nepotřebuje detoxikaci a už vůbec ne párou. Bylinná napářka v těhotenství je zakázána, stejně tak ve chvíli závažného, bolestivého a svědivého vaginálního zánětu.
Na druhé straně je potvrzeno, že teplo může uvolňovat a prokrvovat, což může zmírňovat bolest či napětí v dolních partiích. Také může pomoci připravit oblast na vaginální porod a usnadnit příchod potomka na svět. Ostatní další blahodárné účinky, o kterých se můžete dočíst na internetu, nejsou oficiálně potvrzeny lékařskými studiemi.
Pokud chcete metodu vyzkoušet, doporučujeme konzultovat s lékařem nebo alternativním odborníkem pro tuto oblast. Ženy v těhotenství by měly vždy spolupracovat s odborníkem.
Otázky a odpovědi
Jak dlouho trvá vaginální napářka?
Procedura obvykle trvá mezi 10 až 40 minutami, dle individuálního pocitu.
Jaké bylinky jsou nejlepší pro vaginální napářku?
Mezi doporučené bylinky patří levandule, heřmánek, měsíček, růže a bazalka.
Pro koho je vhodná vaginální napářka?
Prohřívání pomocí vaginální napářky může být vhodné pro ženy, které trpí bolestmi v dolních partiích a může pomoci ke zmírňování některých příznaků endometriózy nebo menopauzy. V poslední době je stále častěji využívána v porodnicích k usnadnění porodu a snížení rizika porodních poranění.
Je vaginální napářka bezpečná?
Napářka může být potenciálně riziková, zvláště pokud se neprovádí správně. Rizika zahrnují podráždění až popálení tkáně, vaginální infekce a alergické reakce.
Kdy bych měla vyhnout vaginální napářce?
Vyhněte se napářce během těhotenství (do 38. týdne), při menstruaci a špinění, a při pokusech o otěhotnění.