overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Slizniční řasy

Jsou součástí vnitřních pohlavních orgánů ženy. Nacházejí se uvnitř pochvy.

Pochva vypadá jako trubka, která je dlouhá 8-10 cm, zadní stěna ještě o 3 cm delší. U každé ženy je to jinak. Pochva je z přední i zadní strany oploštělá. Tím vznikají slizniční řasy po celé délce.

Ty se také nacházejí v děložním hrdlu. Tam jsou uloženy podélně, krásně do sebe zapadají a tvoří jakýsi uzávěr kanálku, který spojuje hrdlo s dělohou a pochvou.

Jsou pokryty hlenem, který se mění v průběhu měsíce v závislosti na menstruačním cyklu. Slizniční řasy zavírají děložní hrdlo a dělají tím bariéru pro průnik nečistot, bakterií a choroboplodných zárodků do dělohy.

Vstup do dělohy je u panen, tedy u dívek a žen, které ještě neměli kopulaci, uzavřen panenskou blánou. Mylně si mnoho lidí představuje, že jde o skutečnou blánu tenkou jako papír. Jde spíše také o slizniční řasu, jejíž pružnost je zcela individuální. Hymen, panenská blána, je shluk těchto řas a doktoři ji přirovnávají svým vzhledem spíše k látkové gumičce z 90. let. Mnoho tkáně okolo a malý otvor uprostřed. Při prvním pohlavním styku pak dojde k protržení, a tedy zvětšení vstupu. Řasy se roztáhnou. Někdy dochází ke krvácení, jindy nikoliv.

Slizniční řasy jsou velmi důležitou součástí pohlavního ústrojí. Pomáhají mimo jiné i při porodu, ve fázi vypuzování.