overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

MOP II

MOP

= mikrobiální obraz poševní. Jde o jakýkoli záznam mikroskopického vyšetření sliznice pochvy, včetně diagnostiky některých sexuálně přenosných nemocí. Často se provádí v případě většího množství výtoku. Probíhá při něm klasifikace zánětů do šesti skupin dle, dnes již zastaralé, studie Jírovce, Petera a Málka z roku 1947. Tato studie již nekoresponduje s dnešními poznatky o vaginálních infekcích.

Při vyšetření se ze zadní stěny sliznice odebere vzorek a pod mikroskopem se zkoumá přítomnost bílých krvinek, bakterií a dalších buněk. Jejich množství a chování pak signalizuje zánět a určuje, do které skupiny se zánět zařadí.

MOP II

Sem se řadí zánět typu bakteriální vaginózy. Jde o nehnisavý zánět. Často jej provází nažloutlý nebo mléčný výtok. I když se jedná o zánět, některé ženy si jej ani nevšimnou. Ve stěru, pomocí kterého se vše hodnotí, chybí právě ty dobré laktobacily, bílé krvinky téměř nejsou přítomny, zato je přítomno velké množství bakterií (nejčastěji Garnerella vaginalis) a tzv. klíčové buňky (clue cells), které jsou pro tento zánět typické.