overeno
akce
promo
Zadejte hledaný výraz
Nakupte akční balíčky produktu GYNELLA® AtroGel až s 20% slevou!   Zobrazit akční balíčky

Poradna: Jak vyzrát na kvasinky „tam dole“ v těhotenství a po porodu

V těhotenství, kdy se v těle ženy odehrává doslova hormonální bouře, hrozí častější výskyt infekcí v intimní oblasti. Obvykle se jedná o kvasinkovou infekci neboli mykózu. Pokud máte zpožděnou menstruaci a gynekolog vám potvrdil radostnou zprávu, nepodceňujte péči o své intimní partie.

Když se začne kvasinkám dařit

Hlavní příčinou obtíží v intimní oblasti jsou během těhotenství hormonální změny doprovázené úpravou poševního pH. Z kyselého prostředí se stává neutrální až lehce zásadité, ve kterém se množí nepřátelské mikroorganismy, především kvasinky. Navíc dochází i k úbytku přirozených laktobacilů, které jsou pro naše zdraví velmi důležité. Starají se totiž o udržení optimální hladiny pH a tím pochvu chrání.  Ke vzniku problému přispívá také nadbytek cukru ve stravě budoucí maminky, který kvasinky milují a ze kterého jsou vyživovány.

Čím léčit infekce v těhotenství

Ve snaze o nalezení úlevy při bolestech hlavy, chřipce nebo právě kvasinkové infekci, nemá žena v požehnaném stavu příliš mnoho možností. Většina medikamentů je pro těhotné nevhodná, mohly by totiž znamenat riziko pro zdravý vývoj dítěte.

Přesto řešení existuje. Jak pro posílení imunity citlivých partiích, tak i jako první pomoc při akutních potížích, se doporučuje doplnění laktobacilů. Ty pomáhají k nastolení optimální hladiny pH, a tím i k navrácení pohody do intimních partií, a navíc jsou vhodné pro ženy v těhotenství.

Co se děje s tělem po porodu

Dny a měsíce po porodu patří mezi nejkrásnější, ale z fyziologické stránky zároveň nejnáročnější etapy v životě ženy. V prvních týdnech je tělo zásadně ovlivněno laktací, jejímž primárním cílem je zajistit stravu pro dítě. Hormon prolaktin, který se vyplavuje během kojení, zároveň blokuje funkci vaječníků, a tím oddaluje nástup menstruace.

Kdy dojde k návratu krvácení je častou otázkou novopečených maminek. Odpověď je silně individuální. Menstruace se obvykle dostaví mezi 8. a 16. týdnem po porodu. Pokud ale žena kojí, nemusí se objevit i několik měsíců. Tělo má s přípravou na nástup menstruace plno práce. Musí vyrovnat rozbouřené hladiny hormonů a až když se vše dostane do normálu, dostaví se cyklus.

U každé ženy, včetně té, která rodila císařským řezem, se během šestinedělí objevuje krvácení z porodních cest. Nenechte se ale zmást. Nejedná se o menstruaci, nýbrž o tzv. očistky. Proces, kterým se děloha pročišťuje, a který může trvat dny, ale i celé šestinedělí. Ani po porodu není žena stoprocentně chráněná před intimními problémy. Také v tomto období je vhodné pokračovat s užíváním laktobacilů, ovšem vždy po konzultaci s lékařem.

Když menstruace začne bolet

Menstruace po porodu může být jiná než před ním. U některých žen vymizí nepříjemné projevy a zeslábnou menstruační bolesti. Důvodem je rozšíření děložního hrdla, kterým může snadněji, a tedy i méně bolestivě odcházet vajíčko z těla pryč. Někdy jsou projevy opačné. Silné krvácení a bolesti můžou značit, že menstruační proces ještě nebyl správně nastartován. V těchto případech je vhodná návštěva gynekologa.

Jak pečovat o intimní partie novopečené maminky

Pokud chcete zvýšit přirozenou imunitu intimních partií, jednou z cest jsou vaginální čípky GYNELLA® Flora s obsahem neživých laktobacilů. Ty podporují přirozené ochranné mechanismy mikroflóry, které chrání pochvu před rozvojem infekcí. Lze je užívat v těhotenství i po porodu. Jsou vhodné také pro ženy s vážně narušenou imunitou. Na rozdíl od běžných laktobacilů přípravek nepodléhá rychlé zkáze, a není proto nutné jej skladovat v lednici. Praktický je tedy i na cesty. Vaginální čípky jsou volně prodejné v lékárnách. Jejich použití konzultujte se svým lékařem.