overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Jsou situace, kdy sportovci více ocení stříbro, nežli zlato

Masivní nadužívání antibiotik, které je spojené především s přelomem tisíciletí, má za následek postupný narůst odolnosti bakterií vůči tomuto léku. Výsledkem je pak ztráta schopnosti antibiotik bojovat s bakteriálními infekcemi. V uplynulých letech se proto pozornost vědců obrací k lékařskému stříbru, které bylo ostatně pro své antibakteriální účinky používáno ještě před příchodem antibiotik.

Vědci potvrdili účinnost stříbra v boji proti bakteriím, plísním i virům. Zjistili také, že vhodnými kombinacemi a vazbami lze stříbro využít i proti infekcím a kožním chorobám. Díky těmto vlastnostem se lékařské stříbro dostalo nejen do hledáčku lékařů, ale stalo se také součástí mnoha produktů, které jsou úspěšnou alternativou lokální antibakteriální léčby a prevencí vzniku bakteriálních infekcí.

„Stříbrné ionty mají vysoké antimikrobiální účinky a mohou tak podpořit léčbu infekcí. Riziko vzniku rezistence na stříbro je velmi malé.“ vysvětluje specialistka značky GYNELLA Natálie Kazíková.

Nejen účinná podpora léčby, ale i prevence

S nástupem jara můžete antimikrobiální účinky stříbra ocenit i vy. Především pokud patříte k těm nadšencům, kteří se už nemohou dočkat až vytáhnou kolo nebo vyrazí na delší běh. Snad každý, kdo se věnuje sportům, se kromě příjemných zážitků někdy setkal i s těmi méně komfortními. Jsou to ty, o kterých se příliš nemluví, totiž opruzeniny nebo podrážděná pokožka na těch nejcitlivějších místech.

Podobné nepříjemnosti ale nejsou problémem pouze u sportovců, mohou se objevit i při sedavém zaměstnání nebo v souvislosti s nesnášenlivostí určitých druhů textilií. K problémům dochází při mechanickému dráždění všude tam, kde se tře kůže o kůži nebo se povrch pokožky zapaří kvůli nedostatečnému odvětrání. Mohou pak vznikat opruzeniny, zapaření, zčervenání pokožky v intimních partiích či malé oděrky na povrchu kůže, do kterých se snadno dostávají bakterie.

„V případě opruzenin může stříbro působit také preventivně, kdy vytvoří ochranný film, a blokuje tak dalším bakteriím přístup do poškozené tkáně. Brání tak rozšíření infekce a izoluje místo proti mikrobiálním atakům. Tento ochranný film zároveň vytváří vhodné podmínky pro regeneraci a rychlejší zajizvení rány,“ popisuje princip účinku stříbra expertka Kazíková.