Jak může sex ovlivnit zánět močových cest?
Zánět močových cest patří k nejběžnějším ženským onemocněním.
Má různé příčiny a sex je jednou z nich. Jak se problému vyvarovat?

Zánět močových cest je nepříjemný a bolestivý stav, ke kterému dochází v jedné, nebo i v několika částech močového ústrojí. Postiženy bývají močová trubice, močový měchýř a ledviny.
Zánět močových cest v životě potká každou druhou ženu. Příčinou vzniku je až v 90 % případů bakterie E. coli (Escherichia coli), která se přirozeně vyskytuje v žaludku a ve střevech. Vzácněji mohou zánět způsobit i viry nebo plísně.
OBSAH:
- Sex může být příčina zánětů močových cest
- Bolest při pohlavním styku v menopauze
- Jak se zánětem močových cest bojovat?
- Čím dále přispět k udržení obranyschopnosti močových cest?
Onemocnění se úplně nevyhýbá ani mužům, ale ženy jsou k infekcím močových cest výrazně náchylnější. Důvodem je fakt, že mají mnohem kratší močovou trubici, která se nachází blízko u konečníku. To umožňuje bakteriím snadný přesun z pochvy do močových cest, kde mohou způsobit zánět. Navíc, zánět močových cest často doprovází i vaginální infekce.
Sex může být příčina zánětů močových cest
Jednou z hlavních příčin je sex. Důvodem je už zmíněná fyziologie ženy, kdy se močová trubice nachází pouhých pár centimetrů od análního otvoru. Při sexu se do močové trubice snadno přenesou bakterie z konečníku, které způsobují záněty. Ještě problematičtější je provozování análního styku. V tomto případě se bakterie E. coli mohou snadno přenést z trávicího traktu do vaginální oblasti a způsobit zde vážné potíže.
Se sexem úzce souvisí také hygiena, která taktéž zejména u žen hraje velkou roli při vzniku zánětů. Dalším faktorem může být prochladnutí, nadbytek cukru ve stravě nebo nedostatečný pitný režim.
Bolest při pohlavním styku v menopauze
Riziko zánětu močových cest roste také při menopauze. Tím, jak se snižuje hladina estrogenu a vaginální flóra ztrácí svoji přirozenou obranyschopnost, je mnohem křehčí a hůře odolává náporu patogenů. Mnoho žen také trpí typickými příznaky vaginální suchosti jako je:
- pocit sucha
- pálení
- svědění
- bolest v oblasti intimních partií (v klidu nebo také při pohlavním styku).
Jak se zánětem močových cest bojovat?
Se zánětem si tělo samo neporadí a rozhodně by se neměl podceňovat. Při zanedbání léčby se může rozšířit dál do ledvin a může mít podstatný vliv na plodnost.
Tím nejdůležitějším, co může žena podniknout v rámci prevence, je hygiena. Důležité je dodržování základních pravidel hygieny, jako je výměna spodního prádla a pravidelné sprchování. Sprcha by měla následovat vždy a za všech okolností po pohlavním styku, doporučuje se i použití intimního mýdla. Po sexu se doporučuje také návštěva toalety, kdy se močové cesty propláchnou a vyplaví se přítomné bakterie.
Čím dále přispět k udržení obranyschopnosti močových cest?
- Dbejte na důkladnou hygienu, obzvlášť po sexu.
- Dostatečně pijte, především čistou vodu. Doporučené množství je 2 – 2,5 litru v průběhu dne.
- Nedržte „to“ na poslední chvíli, na toaletu běžte hned při prvním nutkání. Pokud zadržujete moč delší dobu, mohou se v ní přemnožit bakterie.
- Preferujte sprchu před koupelí, vyhýbejte se parfemovaným sprchovým gelům a pěnám do koupele.
- Snižte riziko prochladnutí a udržujte zejména své dolní partie v teple.
- Nezůstávejte delší dobu v mokrých plavkách.
- Zdravý životní styl a dostatek pohybu je to nejlepší, co pro sebe, ale i pro své močové cesty můžete udělat.
- Snižte příjem soli a bílkovin, dopřejte si dostatek zeleniny a ovoce.
- Imunitu můžete podpořit různými doplňky stravy s obsahem přírodních složek. Například Echinacea purpureaneboli Třapatka nachová podporuje zdraví a normální funkci močových cest.