Vulvární vestibulitida
Vulvární vestibulitida je bolestivý stav, který se vyskytuje v oblasti vstupu do pochvy označovaného jako vestibulum. Jde o poddruh tzv. vulvodynie, což je termín označující chronickou bolest v oblasti vulvy bez jasné příčiny.
Vestibulitida může výrazně ovlivnit kvalitu života ženy, včetně sexuálního styku a dalších běžných činností.
Příznaky vulvární vestibulitidy
Bolest, kterou ženy s vestibulodynií zažívají, je velmi individuální. Hlavní problém spočívá v hypersenzitivitě na lehký dotek v oblasti vestibula, obvykle během pohlavního styku nebo při zavádění tamponů. Intenzita bolesti je různá. Některé ženy pociťují bolest, ale jsou schopné mít pohlavní styk, zatímco jiným jakýkoliv tlak na oblast vestibula, včetně nošení těsného oblečení nebo i lehkého doteku, způsobuje bolestivé píchání, řezání a pálení. Svědění obvykle není příznakem vestibulitidy.
Obecně jsou pro vulvární vestibulitidu charakteristické tyto příznaky:
- pálení, píchání nebo řezavá bolest při dotyku nebo tlaku na vulvu, zejména v oblasti vchodu (vestibulu)
- bolest při pohlavním styku (dyspareunie) nebo fyzických aktivitách jako běh, jízda na kole nebo jízda na koni
- bolest při zavádění tamponu nebo při gynekologickém vyšetření
- bolest při močení (dysurie)
- chronické nepohodlí nebo podráždění v oblasti vulvy
Vulvární vestibulitida není infekční, nešíří se na jiné části těla a nepřenáší se na partnera.
Příčiny a spouštěče
Spouštěče vulvární vestibulitidy jsou nadále předmětem zkoumání, a dosud nebyl prokázán žádný univerzální faktor, který by tento stav způsoboval. K výskytu onemocnění pravděpodobně přispívá více faktorů.
Pro řešení potíží je důležité rozlišovat mezi akutní vulvární vestibulitidou, která je obvykle důsledkem vaginálního zánětu, a chronickou vulvární vestibulitidou, kdy jsou příznaky přítomné déle než tři měsíce. Mezi další faktory, které mohou přispět k rozvoji tohoto stavu, patří:
- Hormonální změny, například pokles estrogenu.
- Nervová přecitlivělost nebo poškození nervů.
- Genetické predispozice.
- Stres nebo trauma.
Diagnóza vulvární vestibulitidy
Stanovení diagnózy může být náročné, protože příznaky mohou být podobné vaginálním infekcím nebo dermatologickým problémům. Pro ženu s takovými obtížemi bývá situace frustrující nejen kvůli zhoršené kvalitě života, ale i proto, že musí kvůli stanovení diagnózy navštěvovat různé odborníky – od gynekologa, přes praktického lékaře až po terapeuta.
Určení správné diagnózy vulvární vestibulitidy komplikuje také fakt, že existuje mnoho různých příčin vulvární bolesti. Nejprve je potřeba pátrat po přítomnosti vaginálního zánětu – konkrétně komplikovaná kvasinková infekce může způsobovat bolestivost, citlivost a řezání, stejně jako samotná vulvární vestibulitida. Potíže mohou být i příznakem atrofie pochvy. Pokud se u ženy prokáže přítomnost kvasinkové infekce, obvykle je nejprve zahájena její léčba a následně s časovým odstupem naplánováno další vyšetření, zda byla léčba úspěšná. Podaří-li se kvasinkovou infekci vyléčit a přesto si žena na přetrvávající bolest v oblasti vulvy nadále stěžuje, pak se lze domnívat, že jde o vulvární vestibulitidu.
Dalším příznakem vulvární vestibulitidy mohou být i méně či více viditelné červené oblasti v místech citlivosti. Začervenání se však nevyskytuje ve všech případech.
Léčba vulvární vestibulitidy
Protože neexistuje zjevná příčina příznaků, je složitá i léčba. Lékaři přistupují k obtížím různě, často je léčba multidisciplinární. Níže jsou uvedeny některé používané metody:
- Aplikace krémů obsahujících lidokain nebo estrogen, který může pomoci zmírnit bolest.
- Antidepresiva mohou být předepsána k úlevě od chronické bolesti.
- Gynekologická fyzioterapie zaměřená na pánevní dno může pomoci uvolnit svalové napětí a zmírnit bolest.
- Konzultace s psychoterapeutem může pomoci zvládnout stres a úzkost spojené s chronickou bolestí.
- Používání vaginálních lubrikantů a vaginálních dilatátorů může usnadnit pohlavní styk.
- V některých případech může být doporučen chirurgický zákrok k odstranění postižené tkáně.
Jak změny životního stylu a intimní hygieny mohou pomoci při vulvární vestibulitidě
Změny životního stylu mohou hrát klíčovou roli při zvládání symptomů. Důležité je věnovat pozornost výskytu průvodní kvasinkové infekce, především se snažit předejít jejímu vzniku. Při příznacích začněte s léčbou infekce a nečekejte, až příznaky samy odezní. Pomoci mohou volně prodejné preparáty jako vaginální čípky GYNELLA Silver caps. Snadno se zavádějí do pochvy a obsahují antimikrobiální stříbro, které pomáhá v boji proti kvasinkovým, virovým i bakteriálním infekcím. Pokud trpíte na časté infekce, doporučujeme vyzkoušet naše řešení při opakovaných infekcích.
Používejte pouze šetrné prací prášky a vyhýbejte se parfémovaným vložkám a tamponům, které mohou dráždit a vysušovat. Vhodný je i nebělený toaletní papír. Důležitá je přiměřená intimní hygiena. Ideální je mýt se šetrným intimním mýdlem, maximálně 1-2x denně. Přehnaná péče může zhoršit příznaky.
Noste volné, prodyšné oblečení a spodní prádlo z bavlny. A protože velkou roli hraje i psychika, praktikujte relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace, ke snížení stresu.
Časté otázky
Jaké jsou komplikace vestibulodynie?
Chronická bolest způsobená vestibulodynií může být extrémně nepohodlná a narušovat život. Stav může bránit ve cvičení a dalších fyzických aktivitách a dokonce vadit i při sezení po delší dobu. Vestibulodynie může také vést k sexuální dysfunkci.
Jaká je prognóza pro někoho s vestibulodynií?
Vestibulodynie se při léčbě často časem zlepšuje, ale bolest se může vracet. Je důležité dodržovat lékařská doporučení k prevenci a minimalizaci příznaků.
Mohou pohlavně přenosné nemoci způsobit vestibulodynii?
Ne. Není známa žádná souvislost mezi vestibulodynií a pohlavně přenosnými chorobami. Některé pohlavně přenosné choroby, jako je chlamydie a kapavka, však způsobují podobné příznaky, jako je bolest a pálení.