overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Sperma v pochvě

Mužská pohlavní buňka je velmi citlivá na vnější podmínky. Její přežití je závislé na vlhkosti, pH a spoustě dalších faktorech. Běžně se při každé souloži dostane do pochvy až 250 miliónů spermií v prostatické tekutině, která je drží ve vlhkosti a přiměřeném prostředí, kde se mohou pohybovat. Na vzduchu spermatická tekutina v řádech minut zasychá, a tím je ukončena pohyblivost spermií i jejich životnost. Proto se žena nemusí obávat, když si například sedne na sperma na prostěradle či jinde. Životnost spermií bude pravděpodobně již dávno ukončena, navíc dálka od vchodu do pochvy až do vejcovodů je dlouhá a gravitace v této situace hraje proti spermiím. V pochvě je tedy vlhko a teplo, ale v cervikálním hlenu je množství imunitních buněk, které spermie mohou považovat za cizorodý materiál, a navíc je tam poměrně kyselé pH. Díky prostatické tekutině mohou spermie v pochvě přežít několik hodin. V děloze a vejcovodech je to pak v řádu týdnů, nejčastěji se udává jako nejzazší termín 5 dní viability spermií v děloze.

Tuto životnost zkracuje agresivní prostředí v pochvě, záněty atp. Ne jinak je tomu i při používání kondomů, které jsou mnohdy se spermicidními gely; stejně tak používání slin či různých lubrikačních gelů může mít vliv na životnost spermií. Naopak jsou některé preparáty a speciální lubrikační gely, které životnost prodlužují a ženy je používají při snaze o otěhotnění.

Kdybyste se chtěli o miminko snažit, je důležité, aby bylo pH pochvy v pořádku a spermie v ní mohly přežít a oplodnit vajíčko. GYNELLA® Natal Ferti Gel je vaginální gel na podporu početí, který vytváří optimální prostředí pro spermie a obsahuje myo-inositol, který podporuje jejich pohyblivost.

V případě, že si pánové nejsou jisti množstvím a kvalitou svých spermií, mohou vyzkoušet domácí test SwimCount. Jedná se o zdravotnický prostředek (testovací sadu) s patentovanou technologií. Test měří koncentraci pohyblivých spermií, které jediné jsou schopny oplodnit ženu. SwimCount neměří pouze celkový počet spermií, ale je schopen oddělit „dobré a pohyblivé“ spermie od těch ostatních, a tím je schopen dát spolehlivou odpověď na otázku, jaký je potenciál jejich plodnosti. Test (odběr) si provádí sami v pohodlí domova.

 

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (19)
GYNELLA® Natal Ferti Gel 6×5 ml
Vaginální gel určený pro páry, které se snaží o početí.
Detail
999 Kč
Hodnocení uživatelů (2)
SwimCount – test spermií
Testovací souprava pro muže měřící kvalitu spermií.
Detail
1 297 Kč