overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Špinění v těhotenství

Ač bychom při špinění v těhotenství měly vždy zpozornět, je to poměrně časté. V úplném začátku gravidity může jít o uhnízdění vajíčka v děloze. Špinění tmavší krví v prvních týdnech těhotenství je projevem zvětšující se dělohy, tkáně jsou prosáklé a prokrvené. Na druhou stranu vždy může značit začátek potratu. Proto by žena měla zpozornět, vypozorovat, zda je to krvácení jasnou červenou krví nebo slabé špinění krví spíše do hněda, a jestli se intenzita zvětšuje nebo ustává. V prvním případě by ihned měla navštívit svého gynekologa nebo gynekologickou pohotovost. V případě druhém je možnost vyčkat do druhého dne a s gynekologem se poradit například po telefonu, zda je nutné vyšetření a kdy.

Ve druhém trimestru se krev na kalhotkách může objevit po námaze z prasklé žilky v děložním hrdle nebo například po styku. Toto krvácení většinou přejde do špinění, vymizí a vše se upraví, dítě nijak neohrožuje, ovšem dokáže vyděsit. Opět se ale může jednat o vážnější stav, jako je krvácení z placenty, která překrývá vnitřní branku čípku. V takovém případě už může být ohrožena žena i dítě. Platí tedy opět, že pokud žena zakrvácí hodně červenou jasnou krví, měla by se ihned dostavit k lékaři.

V trimestru třetím je to obdobné jako výše. Navíc se může jednat o hrozící předčasný porod, nebo abrupci (odtržení) placenty, což je také život ohrožující stav pro matku i dítě. Abychom jenom nestrašili, vrátíme se k tomu, že je ale v těhotenství opravdu vše více prokrvené a na gynekologických ambulancích se často setkáváme s ženami, které třeba zašpiní po námaze nebo pro styku. Je jim pak doporučen klid na lůžku, žádná námaha, většinou sexuální abstinence a některé podpůrné léky proti krvácení.

 

Jednoduché rady, co a jak

Pokud v jakékoliv fázi těhotenství objevíte po utření na toaletním papíru krev, ihned si vezměte vložku, zanechejte ev. namáhavé činnosti, úklidu, cvičení a podobně a chvilku si odpočiňte. Pozorujte, zda necítíte křeče, v pokročilém stadiu těhotenství i kontrakci. Zaměřte se na to, zda cítíte pohyby miminka (cca od 20. týdne). Opět zajděte na toaletu a zkontrolujte, zda je krev červená nebo spíše malého množství a do hněda zbarvená, zavolejte svému gynekologovi a domluvte se na dalším postupu.

 

Případná léčba

Léčba závisí na příčině, ale společným jmenovatelem je klid na lůžku. Pokud opravdu krvácíte a jedete na pohotovost, vezměte si s sebou tašku s věcmi do nemocnice, pravděpodobně si vás tam nechají. Pokud pouze špiníte, lékař vás vyšetří a shledá, že vy, miminko i placenta jste v pořádku, dostanete pravděpodobně injekci nebo léky s sebou domů. V každém případě vám ale doporučí ležet, odpočívat, možná krátkou procházku, ale rozhodně nanosit nákupy a těžké věci, či podobné aktivity. Připravte se tedy na tuto situaci a zapojte celou rodinu.

 

V každém případě pamatujte na správnou a pravidelnou intimní hygienu.

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (323)
GYNELLA® Intimate Wash 200 ml
Intimní mycí gel pro pravidelnou intimní hygienu žen.
Detail
165 Kč
Hodnocení uživatelek (116)
GYNELLA® Intimate Foam 150 ml
Intimní mycí pěna pro každodenní použití na mytí a holení.
Detail
193 Kč