overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Gravidita (těhotenství)

Gravidita je odborný vědecký pojem pro těhotenství. Jedná se tedy o proces od prvního uhnízdění oplodněného vajíčka spermií (embryo=zárodek) po porod. Gravidita začíná početím, kdy se mužská pohlavní buňka (spermie) spojí s vajíčkem. To se na příštích 10 lunárních (9 kalendářních) měsíců uhnízdí v děloze. Gynekologové a porodníci často používají spíše rozdělení na jednotlivé týdny, tedy žena často uslyší, že je třeba těhotenství staré 10+2, což znamená, že trvá 10 týdnů a dva dny, je to běžící jedenáctý týden. Těhotenství tedy trvá 40 týdnů a je počítáno od prvního dne poslední menstruace. Z toho vyplývá, že datace nemusí být úplně přesná a většinou se upravuje podle délky plodu při ultrazvukovém screeningu v prvním trimestru. Tato úprava nebo kontrola datace je velmi důležitá pro následné kontroly vyvíjení plodu a přibývání na váze a následné vypočítání termínu porodu a rozhodnutí, kdy eventuelně porod vyvolat, bylo-li by dítě již přenášeno.

 

Jak rozdělujeme období těhotenství?

Těhotenství se rozděluje na tři trimestry, během kterých prochází změnami nejen plod, ale i ženské tělo. V prvním trimestru se většinou setkáváme s těhotenskou nevolností, v průběhu celé gravidity pak s dalšími fyziologickými změnami matky. Za zmínku stojí přibývání na váze, otoky dolních končetin, bolesti v kříži, anémií, zvýšení objemu cirkulující krve, zvětšení a bolestivost prsou, zácpa, pálení žáhy atp. Nebojte se s těmito změnami podělit se svým lékařem, zeptat se a nechat si poradit. Někdy je snadné řešení v podobě dodání některých minerálů, úprava stravy, pohybových vzorců nebo prostě jen ujištění, že je to v těhotenství normální. Také je dobré se poradit, co je v těhotenství dobré vynechat, například alkohol, kouření, některé léky, protože plod se velmi rychle vyvíjí a užíváním těchto látek by mohlo dojít k nevratného poškození a vývojovým vadám dítěte.

 

V České republice je velmi dobrý systém předporodní péče. Na každé kontrole je ženě změřen tlak, vyšetřena moč, je sledována hmotnost, je vyšetřena. V prvním a druhém trimestru je velmi důležitý screening vývojových vad plodu, důležité je vyšetření na těhotenskou cukrovku, odběry krevní skupiny a protilátek atd. Vyšetření je mnoho, ale nebojte se. U svého gynekologa dostanete těhotenský průkaz, kam se vše průběžně zaznamenává a gynekolog vás na každé vyšetření a co vás čeká upozorní.

Těhotenství v dnešní době rozpoznáme jednoduše pomocí kvalitních těhotenských testů z moči. Častým indikátorem gravidity také bývá opožděná menstruace.
Pokud by vás zajímaly tipy jak otěhotnět, přečtěte si o tom náš článek. Jestli už jste ve fázi zkoušení, doporučujeme použít vaginální gel GYNELLA® Natal Ferti Gel, který vytváří v pochvě správné pH a díky obsahu myo-inositolu podporuje pohyblivost spermií.

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (19)
GYNELLA® Natal Ferti Gel 6×5 ml
Vaginální gel určený pro páry, které se snaží o početí.
Detail
1 051 Kč