Špinění v těhotenství
OBSAH:
- Kdy je špinění v těhotenství normální
- Špinění v těhotenství: 1. trimestr
- Špinění v těhotenství: 2. trimestr
- Špinění v těhotenství: 3. trimestr
- Jednoduché rady, co dělat při špinění
- Možnosti léčby
Kdy je špinění v těhotenství normální
Ač bychom při špinění v těhotenství měly vždy zpozornět, jde o poměrně častý jev. Existují tedy i situace, a není jich málo, kdy je špinění v těhotenství normální. Zejména jde o:
- Uhnízdění vajíčka: Na úplném začátku gravidity může dojít k drobnému špinění, když se oplodněné vajíčko uhnízďuje v děloze.
- Zvětšující se děloha: Tmavé špinění v raném těhotenství může být způsobeno rozšiřováním dělohy, kdy jsou tkáně více prokrvené a citlivé.
- Gynekologické vyšetření nebo pohlavní styk: Zvýšená citlivost děložního čípku může způsobit drobné špinění po vyšetření nebo styku.
Špinění v těhotenství: 1. trimestr
V 1. trimestru může špinění souviset s kolísání hladin hormonů. To je často spojeno s dny, kdy by normálně probíhala menstruace. Na druhou stranu hnědé špinění v těhotenství vždy může značit začátek potratu. Proto by žena měla zpozornět, vypozorovat, zda jde o krvácení jasnou červenou krví nebo slabé špinění krví spíše do hněda, a jestli se intenzita zvětšuje nebo ustává. V prvním případě byste ihned měla navštívit svého gynekologa nebo pohotovost. V případě druhém je možnost vyčkat do druhého dne a s gynekologem se poradit například po telefonu, zda je nutné vyšetření a kdy.
Špinění v těhotenství: 2. trimestr
Ve druhém trimestru se krev na kalhotkách může objevit po námaze z prasklé žilky v děložním hrdle nebo například po styku. Toto krvácení většinou přejde do špinění, vymizí a vše se upraví, dítě nijak neohrožuje, ovšem dokáže vyděsit. Opět se ale může jednat o vážnější stav, jako je krvácení z placenty, která překrývá vnitřní branku čípku. V takovém případě už může být ohrožena žena i dítě. Platí tedy opět, že pokud žena krvácí hodně červenou jasnou krví, měla by jet ihned k lékaři.
Špinění v těhotenství: 3. trimestr
V trimestru třetím je to obdobné jako výše. Navíc se může jednat o hrozící předčasný porod, nebo abrupci (odtržení) placenty, což je také život ohrožující stav pro matku i dítě. Abychom jenom nestrašili, vrátíme se k tomu, že je ale v těhotenství skutečně vše více prokrvené a v gynekologických ambulancích se často setkáváme s ženami, u kterých se objevuje špinění po sexu v těhotenství nebo po námaze. V takovém případě je doporučen klid na lůžku, žádná námaha, většinou sexuální abstinence a případně podpůrné léky proti krvácení.
Jednoduché rady, co dělat při špinění
Pokud v jakékoliv fázi těhotenství objevíte po utření na toaletním papíru krev, vezměte si vložku, zanechte veškeré činnosti – úklidu, cvičení, hraní s dětmi a podobně a odpočiňte si. Pozorujte, zda necítíte křeče, v pokročilém stadiu těhotenství i kontrakci. Zaměřte se na to, zda cítíte pohyby miminka (cca od 20. týdne). Za chvíli jděte na toaletu a zkontrolujte, zda je krev červená nebo spíše do hněda zbarvená a jestli krvácení pokračuje. Zavolejte svému gynekologovi, popište situace a domluvte se na dalším postupu.
Možnosti léčby
Léčba závisí na příčině, ale společným jmenovatelem je klid na lůžku. Pokud opravdu krvácíte a jedete na pohotovost, vezměte si s sebou tašku s věcmi do nemocnice, pravděpodobně si vás tam nechají. Pokud pouze špiníte, lékař vás vyšetří a shledá, že vy, miminko i placenta jste v pořádku, dostanete nejspíš injekci nebo léky na domácí užívání. V každém případě se doporučuje omezit fyzickou zátěž, odpočívat, možná krátkou procházku, ale rozhodně nenosit nákupy a těžké věci, či podobné aktivity. Připravte se tedy na tuto situaci a zapojte celou rodinu.
V každém případě pamatujte na správnou a pravidelnou intimní hygienu. Co dalšího vás čeká v těhotenství? Podívejte se na náš článek Těhotenství měsíc po měsíci: Detailní průvodce s humorem a nadhledem.