Lactobacillus crispatus
Vaginální prostředí je složitý ekosystém s charakteristickým složením bakterií, které mají klíčovou roli v ochraně před vaginálními a močovými infekcemi.
U zdravých žen převažují v mikrobiomu laktobacily – prospěšné mikroorganismy. Laktobacilů existuje mnoho druhů, tentokrát se podíváme na význam Lactobacillus crispatus.
OBSAH:
- Lactobacillus crispatus – charakteristika a vlastnosti
- Lactobacillus crispatus v těhotenství
- Tipy pro zdravou vaginální mikroflóru
- Závěr
Lactobacillus crispatus – charakteristika a vlastnosti
Lactobacillus crispatus (dále L. crispatus) je jednou z hlavních bakterií mléčného kvašení, která osidluje vagínu a je klíčová pro udržení zdravého vaginálního prostředí. L. crispatus produkuje antimikrobiální látky (kyselina mléčná, peroxid vodíku a bakteriociny), které společně pomáhají udržovat kyselé pH pochvy a ničit škodlivé mikroorganismy. Dále podporuje imunitní reakci, čímž zvyšuje obranyschopnost vaginálních buněk vůči infekcím.
Výzkumy rovněž ukazují, že ženy s převahou L. crispatus ve vaginální mikroflóře mají nižší riziko infekcí, včetně HIV, herpes viru, HPV a opakované kvasinkové infekce.
Lactobacillus crispatus v těhotenství
Složení vaginálního mikrobiomu se proměňuje v závislosti na hormonech, menstruačním cyklu, antikoncepci, menopauze a těhotenství. U těhotných se vyznačuje zvýšenou hladinou estrogenu, který zároveň:
- Zvyšuje množství laktobacilů.
- Udržuje stálé vaginální prostředí.
- Snižuje výskyt škodlivých bakterií.
Převaha L. crispatus ve vaginálním mikrobiomu v těhotenství má ochrannou funkci. Naopak při nízkém množství těchto laktobacilů hrozí vaginální dysbióza a vyšší riziko předčasného porodu.
Typy vaginálního mikrobiomu a jejich vliv na těhotenství
Podle vědců se v těhotenství vyskytují různé typy vaginálního mikrobiomu:
1) Dominance L. crispatus + stabilní prostředí = nejnižší riziko infekcí a předčasného porodu. Ženy s touto mikroflórou mají vysokou pravděpodobnost porodu v termínu a bez infekčních komplikací.
2) Převaha jiných bakterií než laktobacilů = vyšší riziko infekcí a dalších komplikací v těhotenství. U žen s předčasným porodem byl L. crispatus vzácný, a místo něj byly přítomny jiné druhy Laktobacilů.
Věděli jste, že…Výzkumy ukazují, že v těhotenství se může složení mikrobiomu změnit z jednoho typu laktobacilové dominance na jiný (změní se dominantní druh laktobacilů). Avšak přechod na škodlivý nelaktobacilový typ je vzácný.
Doporučení pro zdravou vaginální mikroflóru
Zdravý mikrobiom se zastoupením laktobacilů můžete podpořit správnou intimní hygienou, přiměřenou stravou a preparáty s probiotiky. Zjistěte, jak na to:
- Intimní hygiena – Používejte jemné neparfémované intimní mýdlo s neutrálním pH, vyhněte se agresivním mýdlům a používání vlhčených ubrousků.
- Vaginální probiotika – Konzumace doplňků nebo aplikace vaginálních probiotik může pomoci obnovit a udržet zdravou mikroflóru. Další benefity probiotik jsme popsali zde.
- Prevence opakovaných kvasinkových infekcí – Zkuste se vyhnout užívání antibiotik, noste prodyšné spodní prádlo, omezte konzumaci cukru a podporujte imunitní systém zdravou stravou a dostatečným příjmem tekutin.
Závěr
Lactobacillus crispatus je nejpřínosnější bakterií vaginální mikrobioty. Jeho přítomnost snižuje riziko infekcí a předčasného porodu. Vaginální mikrobiom s převahou L. crispatus je zároveň optimální pro zdravý průběh těhotenství, je spojen s nejnižším rizikem komplikací v těhotenství a porodem v termínu.