overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Kapavka

Mnoho z nás ví, že kapavka je velmi nepříjemná pohlavní choroba. Co se ale vlastně ve vašem těle odehrává? Nakažení gonorrhoeaou, jak se kapavce také jinak říká, probíhá skrz bakterie. Většinou se přenáší pohlavním stykem.

Příznaky kapavky

Kapavka má rozdílné příznaky u mužského a ženského pohlaví. U mužů je infekce znatelnější než u žen. Nejpatrnější symptomy jsou pálení, bolest při močení a hnisavý výtok z močové trubice (proto kapavka).

U žen nemusí být symptomy vždy viditelné. Často se stýkáme s otokem a bolestí intimních partií. Dalšími průvodními příznaky jsou žlutý či zelený výtok a krvácení mimo menstruaci.

Ve zhoršené fázi nemoci mohou nastoupit tyto symptomy – horečka, křeče, dávení. Kapavka napadá také hltan a konečník; u hltanu jsou příznaky stejné jako u angíny.

Testování na kapavku

U obou pohlaví se nemoc testuje prostřednictvím výtěrů močové trubice, vyšetření moči a rozboru krve. Tyto metody spolehlivě odhalí, jestli se u vás kapavka vyskytuje. Vzhledem k tomu, že může být průběh nemoci skrytý a bez symptomů, doporučujeme pravidelně navštěvovat lékaře.

Prevence a léčba kapavky

Kapavka se dá léčit akutně antibiotiky. Po testech vám lékař předepíše léky a do cca 14 dní by měla nemoc odeznít. Je ale nutné kontaktovat všechny partnery, s kterými měl léčený pohlavní styk. Během léčby musí infikovaný úplně omezit jakékoliv sexuální praktiky.

Účinnou prevencí před kapavkou je chráněný sex (kondom) a stálý partner, k největšímu šíření totiž dochází kvůli promiskuitě.