Inkontinence
Inkontinence je vůlí neovladatelný únik moči. Převládá názor, že se objevuje pouze u starších žen, ale je i nemalé procento žen po vaginálním porodu nebo gynekologické operaci, které tento problém trápí. Bohužel jich málo svůj problém zmíní před lékařem, protože mají pocit studu nebo pocit, že je to normální, a nedá se s tím nic dělat. Únik moči může ženu velmi psychicky poznamenat a často ji i omezovat v běžném žiotě. Někdy stačí jednoduchý zákrok nebo dokonce jen léky k vymizení mimovolného úniku moči. Řešením těchto problémů se zabývá celý podobor gynekologie – urogynekologie. Nejčastěji se setkáváme s inkontinencí stresovou, urgentní, smíšenou a poté tzv. reflexní a paradoxní, které souvisí s poruchou inervace močového měchýře a spadají do oboru neurologie.
Stresová inkontinence
Je to únik moči, který se projeví při stresu, tedy při zvýšení nitrobřišního tlaku třeba při zakašlání, smíchu, zvednutí těžké věci či při povyskočení. Děje se tak v důsledku povolených svalů a vazů, které drží dělohu, pochvu, a tedy i močovou trubici, na svém místě. To je například u žen po vaginálním porodu, u žen starších při sestupu těchto orgánů vlivem gravitace, u žen s nedostatkem estrogenu, který má také na tkáň močového měchýře nemalý vliv. Příčiny se mohou samozřejmě kombinovat. Na základě zobrazovacích metod a vyšetření na urogynekologii dokáže lékař navrhnout nejlepší metodu léčby.
Urgentní inkontinence
Tato inkontinence, někdy nazývána jako hyperaktivní močový měchýř, je spojená s náhlým nucením na močení. Nucení může být nepříjemné až bolestivé a pacient musí v řádech desítek sekund vyhledat toaletu. Urgentní typ inkontinence je buď primární, kdy je na vině inervace či svaly močového měchýře nebo sekundární vyskytující se při chronického zánětu, po ozařování, čí souvisí s cizím předmětem v močovém měchýři. Léčba je možná buď pomocí léků nebo chirurgicky.
Jak se léčí inkontinence?
Někdy stačí velmi jednoduché a efektivní chirurgické metody. Lékař může doporučit léčivý přípravek nebo zavedení různých pásek, které podepřou močovou trubici a ústí močového měchýře, a tím přestane docházet ke stresové inkontinenci. Existují ale i zákroky velmi rozsáhlé. Může se jednat o rekonstrukci hráze, přichycení či upevnění dělohy a močového měchýře pomocí sítěk atp. V rozhodnutí o typu výkonu lékařům pomáhá urogynekologické vyšetření, některé z manévrů – například Valsalvův, urodynamické vyšetření nebo plnící cystometrie. V poslední době a po obtížných vaginálních porodech pomáhá i ultrazvuk nebo magnetická rezonance. Na základě těchto vyšetření, dotazníku a míry obtíží, se lékař rozhodne pro nejlepší řešení. Pro urgentní inkontinenci je možno zvolit léky, které tlumí mikci, ovšem mohou mít nežádoucí účinky.
Pokud obtíže pro ženu nejsou ještě tak veliké, aby ji omezovaly v běžném životě, je možno zařadit rehabilitaci svalů pánevního dna, na kterou se specializuje čím dál více fyzioterapeutů, známé jsou například Kegelovy cviky. K tomuto cvičení napomáhají i Venušiny kuličky nebo některé stimulátory určené právě na posílení svalů pánevního dna (k-Goal).
Pokud je inkontinence smíšená (má stresové i urgentní prvky), musí lékař nastavit vhodnou léčbu, což může chvíli trvat. Je tedy zapotřebí i spolupráce a trpělivost pacientky. Nicméně obor urogynekologie se stále rozvíjí, je dynamický, a proto se nebojte se svými obtížemi lékaři svěřit.
V každém případě je důležitá pravidelná intimní hygiena, na kterou používejte speciální mycí gely nebo pěny. Vyzkoušet můžete přípravky řady GYNELLA® Intimate s obsahem kyseliny mléčné, která upravuje pH intimního gelu tak, aby vyhovoval péči o intimní partie.