Je druh chirurgického zákroku, který odstraňuje hydrokélu. Postihuje totiž oblast penisu. Jedná se o malé váčky naplněné tekutinou – hydrokély. Hydrokéla obklopuje varlata a zvětšuje šourek. Doprovází ji nebolestivý otok.
Výskyt hydrokély
Často je k vidění u novorozenců, protože nemají uzavřený peritoneum-vaginální kanál a u mužů starší 40 let. U těch zase dochází k jeho otevření nebo je na vině nádor či otok dolních končetin. Vytváří se taky při poranění varlat.
Občas se vyvine z virové infekce varlat, která způsobuje vznik polyserositů (zánět serózních membrán v těle, i pláště varlat), což přispívá k hromadění tekutin a vznik hydrokély.
Léčba
U malých chlapců se obvykle do dvou let upraví vše samo. Není tedy potřeba lékařského zásahu. U starších mužů se k zásahu přistupuje tehdy, pokud je otok bolestivý, překážející anebo snižující průtok krve.
Postup operace
Jedná se o lékařský zákrok, který vyžaduje celkovou anestezii. Před operací je nutné znát celkový stav pacienta. I jaké bere léky. Některé je nutné vysadit, aby nenarušovali srážlivost krve.
Samotná operace je vedena dle věku pacienta. Dětem se provádí malý řez ve slabinách, u dospělých mužů je pak veden na šourku. Vypustí se všechna přítomná tekutina a odstraní se i vak hydrokély. Vše se uzavře klasickým stehem.
Operace je menší a neinvazivní. Většinou pár hodin po zákroku, odchází pacient domů, kde má naordinovaný týden odpočinku. Musí také navštívit obvodního lékaře, aby mu provedl kontrolu stehů.
Ve vzácných případech dochází k narušení plodnosti a k recidivitě.
Léčbu virové infekce mohou muži podpořit užíváním UroTiabu, který obsahuje antimikrobiální stříbro. Zklidňuje, hydratuje a regeneruje.