overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Varle

Varlata jsou párový pohlavní orgán, díky němuž jsou muži schopni oplodnit ženu. Tvoří se v nich spermie, které za pomocí chámovodů putují skrz penis do vagíny, kde oplodní vajíčko. Co byste měli o varlatech vědět?

Anatomie varlete

Varlata se skládají z vazivového obalu, který překrývá celý orgán, dále z nadvarlete, semenotvorných kanálků, ve kterých vznikají mužské pohlavní buňky – spermie. Obě varlata jsou pak schována mimo tělo v kožním vaku, který se nazývá šourek. Je tomu tak z toho důvodu, že spermie potřebují k vývinu zhruba 34,5 °C, ale tělo má většinou okolo 36 °C.

Nesestouplé varle a jiné nemoci

Retence varlat – tak se oficiálně nazývá problém, kdy varle nesestoupí v novorozeneckém věku chlapce z tříselného kanálku či břišní dutiny do šourku. Tuto situaci není radno podceňovat, může totiž dojít k zánětu a tzv. zaškrcení a nekróze varlete, kdy varle odumře. Může také dojít ke sterilitě.

Mezi další rozsáhlé nemoci patří rakovina varlat. Tu můžete zjistit u lékaře či samovyšetřením, při kterém si varlata prohmatáte a sledujete, zdali na nich nejsou nějaké výrůstky, zda-li vás bolí či nejsou-li nějak zvláštně zvětšená. Příznakem může být i nahromadění tekutiny v šourku a krev ve spermatu.