akce
promo
Zadejte hledaný výraz
Nakupte adventní balíček GYNELLA® a získejte intimní kosmetiku jako dárek! Zobrazit akční balíčky

Bazální teplota

Jedná se o tělesnou teplotu, měřenou po dlouhodobém tělesném klidu, např. po nočním spánku. Měření bazální teploty slouží například i ke zjištění ovulace. Pro správné měření teploty je potřeba, abyste vždy použily stejný teploměr, stejné místo a čas měření. Po dobu 5 minut vložíte teploměr do pochvy, konečníku či úst.

Zaznamenávání měření teploty

Při pravidelném zaznamenávání změřené bazální teploty můžete lépe zjistit jednotlivé fáze menstruačního cyklu a zároveň přesněji určit plodné dny.

1. Teplota před ovulací

V první části menstruačního cyklu je teplota nižší, pohybuje se kolem 36,5 stupňů Celsia. Fáze tohoto cyklu je +/- 14 dní a nastává od začátku menstruace až do ovulace.

Ve chvíli, kdy teplota klesne, je pravděpodobné, že je žena plodná. Po skončení ovulace se teplota zvýší o 0,2 – 0,5 stupňů Celsia.

2. Teplota před menstruací

Před menstruací by se měla teplota opět snížit. Pokud bazální teplota zůstává vysoká, je vysoká pravděpodobnost, že je žena těhotná. Žena má ještě jednu možnost, jak se ujistit, a to zda se dostaví menstruační krvácení nebo ne. Pokud se nedostaví, je na řadě těhotenský test.

3. Teplota v těhotenství

Teplota se pohybuje okolo 37 stupňů Celsia. Při naměření podobného čísla po delší dobu, například 14-20 dní, je skoro jasné, že je žena v jiném stavu