overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Bazální teplota

Jedná se o tělesnou teplotu, měřenou po dlouhodobém tělesném klidu, nejlépe po nočním spánku. Měření bazální teploty slouží například i ke zjištění ovulace. Pro správné měření teploty je potřeba, abyste vždy použily stejný teploměr, stejné místo a čas měření. Po dobu 5 minut vložíte teploměr do pochvy, konečníku či úst.

Zaznamenávání měření teploty

Při pravidelném zaznamenávání změřené bazální teploty můžete lépe zjistit jednotlivé fáze menstruačního cyklu a zároveň přesněji určit plodné dny.

V první části menstruačního cyklu je teplota nižší, pohybuje se kolem 36,5 stupňů Celsia. Fáze tohoto cyklu je +/- 14 dní a nastává od začátku menstruace až do ovulace.

Ve chvíli, kdy teplota vzroste alespoň o 0,4 až 0,5 °C, dojde během 24 hodin k ovulaci a tato vyšší teplota se udržuje až do doby případné menstruace, kdy opět poklesne. Teplotní křivka je tedy bifázická, v první fázi cyklu nižší, v druhé polovině cyklu vyšší. Pokud k tomuto nedochází, pravděpodobně nedochází k ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku a nemůže dojít k oplodnění.

Pokud se stane, že žena v polovině cyklu opravdu naměří vyšší teplotu a ta trvá déle jak 14 dní a nedostaví se menstruace, žena je pravděpodobně těhotná.

Dle popisu je jasné, že metoda určení plodných dní je poměrně náročná na čas i organizaci. Ale pokud si žena zavede řád a hodnoty opravdu zapisuje a pečlivě měří, na zjištění ovulace je tato metoda poměrně přesná.