overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Antimykotika

Antimykotika jsou léky používané na léčbu infekcí vyvolané houbami, tedy i kvasinkami a plísněmi. Kvasinkový zánět je nejčastější infekcí pochvy a vulvy, a dokáže ženu velmi potrápit. Kvasinkový zánět pochvy se navíc dokáže rozvinout velmi rychle a v některých případech i velmi snadno. Kvasinky tvoří normální součást poševního mikrobiomu, v malé míře se v pochvě vyskytují fyziologicky. Problém je, pokud se přemnoží, a to může bohužel nastat velmi snadno:

– při změně pH pochvy (při zánětu, po styku, po koupeli např. v bazénu a při zapaření, po výplachu pochvy atp.),
– po léčbě antibiotiky (např. na angínu) zase může dojít ke změně mikrobiomu, rovnováha se rozhodí a kvasinky začnou bujet.

Kvasinková infekce se projevuje nepříjemným svěděním, pálením, bolestí při styku, suchostí sliznic, začervenáním a otokem vulvy a bílým tvarohovitým výtokem. Nástup obtíží bývá poměrně rychlý a je velmi obtěžující. Mnoho žen už na sobě pozná první příznaky, a s trochou štěstí mohou detekovat i příčinu (například mokré plavky po koupání v rybníce).

Protože je tedy kvasinková vulvovaginitis velmi častá, existují antimykotika v mnoha formách podání. Krém, mast, vaginální globule, čípek, kombinace atd. Velká škála je i volně prodejná. Proto má mnoho žen při prvních příznacích již nějaké v domácí lékárničce nebo si nechají poradit v lékárně a léčbu ihned nasadí. Když volně prodejná zvolená léčba nezabere, je vhodné navštívit gynekologa. V některých úporných a opakovaných případech, kdy se kandidóza stále vrací, je potřeba nasadit antimykotika celková v podobě polykacích tablet. K tomu je potřeba zvolit režimová opatření, jako je například nosit bavlněné prádlo, nenosit upnuté kalhoty, po dobu léčby sexuálně abstinovat atp. Antimykotika se samozřejmě používají i v jiných odvětvích medicíny, existují v mastech na kůži, systémová podávaná do žíly nebo v polykacích tabletách. Vaginální globule, tablety či čípky jsou specifické samozřejmě pro gynekologii a jsou hojně využívané právě pro jejich snadné použití, pro lokální působení v pochvě a širokospektrý účinek.

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (323)
GYNELLA® Intimate Wash 200 ml
Intimní mycí gel pro pravidelnou intimní hygienu žen.
Detail
165 Kč
Hodnocení uživatelek (116)
GYNELLA® Intimate Foam 150 ml
Intimní mycí pěna pro každodenní použití na mytí a holení.
Detail
193 Kč