Mohou být stresy a nemoci spouštěč vaginálních mykóz?
Dříve stres pomáhal v životně důležitých situacích, například v souboji.
Dnes je velkým nepřítelem, který negativně ovlivňuje naše zdraví.
Stojí za vznikem civilizačních chorob, jako je cukrovka, obezita a rakovina, ale i za gynekologickými nemocemi.

Vedlejší účinek stresu se projeví i „tam dole“
Trápí vás opakovaná vaginální mykóza? Stres může v tomto případě hrát významnou roli. Při stresu se zvyšuje hladina hormonu kortizolu, který může rozkolísat rovnováhu poševní mikroflóry, a vytvořit ideální podmínky pro množení bakterií, zejména kvasinek. Výsledkem je vaginální mykóza.
Příčiny vaginální mykózy
- Stres – vaginální mikroflóra i hladina pH pochvy je ovlivněna stresem. Ten je proto častou příčinou opakovaných infekcí.
- Svědění pochvy po antibiotikách – užívání antibiotik, cukrovka nebo hormonální substituční léčba mohou podporovat vznik a návrat infekce.
- Sladké jídlo – kvasinky se živí cukrem. Pokud jíte sladkosti, chystáte ideální podmínky pro život a rozvoj kvasinek.
- Oblečení z umělých materiálů – kvasinky se množí v teplém a vlhkém prostředí. Takové se může vytvořit buď v létě v mokrých plavkách nebo během roku při nošení oblečení z umělých vláken, například silonek.
- Nesprávná hygiena – když je mytí příliš málo nebo až moc anebo když se používají mýdla a gely s nevhodným složením, může dojít k vychýlení pH pochvy. Pozor, i po koupání v chlorované vodě se může dostavit vaginální mykóza.
Léčba a prevence zánětů. Zvlášť o Vánocích!
Začít s léčbou byste měla co nejrychleji, než se zánět rozvine naplno. K léčbě se běžně používají čípky, masti nebo tablety, jako první pomoc můžete využít i přípravek s antimikrobiálním stříbrem, které pomůže ulevit, když propukne vaginální mykóza.
Prevence je samozřejmě důležitá, a to během celého roku. Ženám a maminkám ale nemusíme připomínat, že skutečně klíčová je na podzim, když se stresujeme s úklidem, pořízením dárků a o Vánocích, kdy se přejídáme a alkohol teče proudem.
Jak posílit imunitu poševní mikroflóry? Pomohou vaginální probiotika
Závažnějším problémem jsou pak opakované infekce, které se vrací několikrát za rok. Pokud je četnost 3 a vícekrát za rok, už mluvíme o chronických obtížích. Proč se to děje, není úplně jasné. Někteří lékaři se ale přiklánějí k názoru, že jde o porušení lokální nebo celkové imunity, která přináší častější infekce močových cest a mykózy.
Jednou z možností, jak posílit imunitu vaginální oblasti, jsou vaginální probiotika. Ta se doporučují pro pravidelnou péči o vaginální mikroflóru, jako prevence vaginální mykózy, při výtoku a svědění. Velmi doporučované je užívat vaginální probiotika po léčbě antibiotiky nebo při stresu.
Jak fungují vaginální čípky na mykózy
Vaginální probiotika jsou mikroorganismy, které pomohou navrátit vaší pochvě správné pH. Díky tomu budete mít klid od vaginálních infekcí, protože kvasinky se v kyselém prostředí nebudou moci množit. Probiotika totiž pomáhají trávit laktózu a jiné cukry a mění je na kyseliny.
Mezi hlavní probiotické kmeny patří Lactobacillus acidophilus, který většinou obsahují ta nejlepší probiotika pro ženy. Ta jsou dostupná ve formě tablet nebo jako probiotické čípky do pochvy. Výhodou těchto čípků je, že působí přímo v postiženém místě a nezatěžují trávení. Podpořit příjem probiotik můžete samozřejmě i přirozenou cestou, konzumací jogurtů, kefírů, mléčných výrobků a fermentované zeleniny (okurky, zelí). Důležité je také omezit příjem cukru.
Víte, jak předejít stresu? Vyzkoušejte recept úspěšných žen
Pokud jste zpozorovala, že vám mykózu spouští stres, zaměřte se na jeho odbourání. Existují různé metody a postupy, které se můžete naučit. Úspěšné ženy jsou často vystaveny vysokému stresu, a tak je užitečné vyzkoušet jejich osvědčené tipy, ať už studujete, pracujete nebo jste na mateřské dovolené.
- Pravidelný režim – vstáváte a usínáte každý den v jinou hodinu? Jíte jen když máte čas, berete přesčasy a po týdnu intenzivního cvičení se 14 dní flákáte? Váš život potřebuje pravidelný řád. Zmatek a zanedbávání povinností škodí tělu i mysli a zvyšuje stres. S udržením časového harmonogramu pomohou i chytré aplikace, které vás pošlou včas z práce domů i do postele.
Dechová cvičení – především akutní návaly stresu lze zmírnit správným dechovým cvičením. Pokud dechová cvičení neznáte, věnujte se nejprve správnému nácviku, který spočívá v kombinaci bráničního a hrudního dýchání. Cvičení zařazujeme alespoň 1x denně před spaním a dále dle potřeby a časových možností.
- Pohyb – každý už slyšel o endorfinech, hormonech štěstí, které se vyplavují při sportu. Jejich účinek není mýtem, skutečně fungují! Zlepšují náladu a snižují riziko stresu.
- Jídlo – jezte podle svého aktuálního pocitu a zdravotního stavu, diety nejsou řešením pro každého. Pokud možno si vybírejte suroviny a produkty z volných chovů. Naopak polotovary tělu určitě neprospívají a zvířata z velkochovů zase trpí stresem, který se může přenést i na vás.
- Spánek – nedostatek spánku je silný stresor. Zkuste svůj režim přizpůsobit tzv. spánkovým cyklům, které vždy čítají 1,5 hodiny. Pokud si to spočítáme, ideální délka spánku by měla trvat například 6 nebo 7,5 hodiny. Na konci cyklu se vám bude vždy lépe vstávat a budete se cítit svěží. Pokud možno, dopřejte si krátký spánek přes den, který vás nabije energií. Ten by měl vždy trvat okolo 20 minut, abyste se nedostali do hluboké fáze spánku, kdy by probuzení bylo těžké.
- Meditace – osvědčeným zabijákem stresu jsou relaxační cvičení. Těch je celá řada, např. Oshova relaxační cvičení, Jacobsonova progresivní relaxace. Připravte se na to, že ze začátku vám půjde nácvik této nové dovednosti těžko a bude stát hodně úsilí. Za to ale přináší výborné účinky.
- Hudba – proti stresu působí i hudba. Silné a téměř okamžité uvolnění dosáhnete při poslechu tibetských mís. Jejich uklidňující zvuk se line z tibetských klášterů, odkud pochází, ale můžete si ho pustit i na youtube.
- Myslet na sebe – myslete občas na sebe a naučte se říkat „ne“. Mnoho lidí se totiž dostává do zbytečného tlaku proto, že si nechá naložit příliš povinností.
Ať už vás trápí jakýkoliv problém, stres nebo zdravotní potíže, zkuste se mu postavit čelem. Nemusíte od základů změnit celý život, každý krůček se ale počítá. Držíme palce!