Letní podcast #dolebezstarosti je venku! Tentokrát o močových cestách a infekcích
Záněty močových cest a vaginální infekce mohou velmi úzce souviset s letními aktivitami.
Mnohdy proto dokážou pořádně znepříjemnit volné dny a dovolenou.

O tom, jak je včas rozpoznat, vyvarovat se jim a jak je léčit jsme si povídali v druhém dílu podcastu #dolebezstarosti s vedoucím lékařem gynekologie Mammacentrum Benešov MUDr. Romanem Křížem.
Pane doktore, s jakými obtížemi k vám v létě ženy nejčastěji přicházejí?
V létě jsou hlavním problémem výtoky a záněty rodidel či bolesti v podbřišku. Dále jsou časté uro-gynekologické obtíže, které se projevují bolestí v bederní páteři. Ta může značit obtíže horních cest močových, jako jsou záněty ledvin anebo dolních cest močových, jako jsou záněty močové trubice či močového měchýře.
Mezi nejběžnější typy obtíží patří onen známý zánět močových cest. Co ho obvykle způsobuje?
Především nedostatek tekutin a rozdíly teplot. V letních měsících v parných dnech, kdy se tělo přehřívá, stačí, aby se žena posadila na studenou zem nebo chodila naboso. To způsobí nápor na tělesnou imunitu, a proto mohou vznikat urologické nebo gynekologické infekce. Dále je to otázka celkové životosprávy a celotělových onemocnění, jako jsou virózy, angíny a další záněty dýchacích cest.
Může ke vzniku zánětu přispět složení stravy?
Ano, je důležité nejíst příliš kořeněná jídla. Nadměrné množství papriky, pepře, soli a dráždivých pokrmů v kombinaci s nedostatkem tekutin může způsobit zánět močových cest.
Co může žena udělat proto, aby se urologickým obtížím vyhnula?
Určitě přijmout dostatek tekutin. Optimální je 40–45 ml tekutin na kilogram tělesné váhy denně. Ideálně by mělo jít o neslazené, a hlavně vlažné nápoje, které tělo v letních měsících potřebuje proto, aby se nepřehřívalo. A zopakuji, nejíst kořeněná jídla.
Dnes se hodně mluví o D-manóze a brusinkách jako o přírodních látkách, které pomáhají při zánětech močových cest. Lze je užívat dlouhodobě nebo jen v případě rizika, třeba koupání nebo prochlazení?
Tyto přípravky je vhodné nasadit při prvních příznacích, jako je pálení a řezání při močení. Používají se, pokud je žena bez teplot. Když se doplní větším množstvím tekutin, většinou opravdu pomohou. Neškodí, když se používají delší dobu. Ale pokud při jejich užívání ani po několika dnech příznaky neustupují, je potřeba vyhledat lékaře a nasadit jinou protiinfekční terapii.
Jak se zánět močového měchýře léčí u těhotných žen, u kterých se antibiotická léčba nedoporučuje?
Těhotné ženy jsou více náchylné k infekci. V těhotenství vlivem hormonu dochází ke zpomalenému vyprazdňování moči z dutého systému ledvin a močovodů. Neblaze přispívá i růst a tlak dělohy na močový systém. Při nástupu obtíží v těhotenství je obvykle dostačující zvýšený příjem tekutin a přírodní léčba. Až když jsou obtíže vážnější, doprovázené nálezem v moči a přetrvávajícími subjektivními problémy, nasazujeme antibiotickou léčbu.
Může zánět močového měchýře v těhotenství vyvolat předčasný porod?
Ano, při infekci se zvyšuje riziko předčasného porodu nebo i potratu, protože infekce stimuluje centra pro porod v děloze a nástup děložní činnosti. Proto obzvlášť v těhotenství klademe velký důraz na prevenci. I při prvních projevech infekce močových cest je potřeba využít přírodních preparátů.
Chcete se dozvědět víc o zánětech močových cest a vaginálních infekcích? Pusťte si druhý díl podcastu #dolebezstarosti na webu nebo ve vaší oblíbené mobilní aplikaci. Přejeme příjemný poslech.