Zlatý stafylokok
Zlatý stafylokok je bakterie z rodu stafylokoků. Běžně se vyskytuje na sliznicích nebo kůži až poloviny lidí a většinou nepůsobí žádné obtíže. V určitých situacích může ale způsobit mírné záněty až život ohrožující stavy. V takové chvíli záleží, jak je daný lidský organismus silný a kde se zlatý stafylokok nachází, respektive jaká je brána vstupu infekce do těla.
Jak se zlatý stafylokok přenáší?
Přenos této bakterie je velmi rozmanitý. Mnoho lidí má tuto bakterii například v nose, krku nebo na kůži a nečiní jim žádnou obtíž. Problém nastává ve chvíli, kdy se třeba poraněnou kůží dostane do krevního oběhu jedince. Jsou-li ještě navíc muž nebo žena v té chvíli oslabeni stresem, jinou nemocí atp., může dojít až k životu ohrožující infekci s trvalými následky nebo dokonce k úmrtí člověka. Někdy jsou takoví jedinci pouze přenašeči a neví o tom. Dotykem, kapénkami nebo přes sdílené věci tak může nakazit někoho, kdo je k infekci touto bakterií vnímavý nebo je oslabený. Zlatý stafylokok může být také v některých potravinách a jeho toxin pak může napáchat v těle pěknou neplechu.
Jak infekce probíhá?
Jak už jsme si řekli, zlatý stafylokok může být na kůži, v krku, v nose, ale například i v pochvě nebo se může dostat do krevního oběhu nebo být spolknut v nakaženém jídle. Příznaky a intenzita infekce se tedy odvíjí od toho, kde stafylokok útočí a jak odolný je v tu chvíli organismus. Mezi nejčastější příznaky tedy můžou patřit hnisavá ložiska na kůži, bolest v krku, horečka, při vstupu potravinou způsobí toxin bolesti břicha, zvracení, průjem, při přemnožení v pochvě výtok, bolest v podbřišku až zánět dělohy a vaječníků s horečkou a bolestmi. Při proniknutí do krevního oběhu pak může způsobit sepsi neboli otravu krve. Obecně tedy může způsobit zánět průdušek, zánět nosních dutin, zápal plic, zánět dělohy atp. Velmi obávaná je pak stafylokoková meningitida (zánět obalů mozku).
Syndrom toxického šoku
Na co si zejména ženy musí dát pozor je syndrom toxického šoku. Je spojován s používáním menstruačních pomůcek, a to zejména tamponů. Součástí každého balení tamponů je rozsáhlý popis onemocnění, jeho příznaky a léčba, ale ve zkratce se jedná o velmi vážné onemocnění, kdy bakterie nejčastěji rodu stafylokoků produkují toxin, na něž tělo zareaguje velmi bouřlivou imunitní odpovědí. Prvními příznaky může být horečka, malátnost, zvracení, průjem a dezorientace. První pomocí je tampon vyndat.
Léčba a jak na zlatého stafylokoka vyzrát?
Při vleklé nebo závažné infekci se vždy provádí výtěr (z krku, nosu, stěr z rány, výtěr z pochvy atd.), nebo se při horečce nabírají takzvané hemokultury, abychom přišli na původce infekce. Tak zároveň v mikrobiologické laboratoři odhalí, jaká antibiotika na stafylokoka zaberou. Mnohdy je totiž rezistentní na penicilin a léčbu je potřeba přesně cílit. Pak tedy mikrobiolog dohromady s lékařem dle stavu pacienta nasadí léčbu. Při lehčích, ale vleklých infekcí například kůže nebo opakovaných výtocích z pochvy způsobených zlatým stafylokokem, mohou být výhodou různé preparáty, které posilují imunitu.