overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Ureaplazmata

Původce této infekce je bakterie Ureaplasma urealyticum. Je to bakterie, kterou normálně najdeme u až 80 % lidí žijících aktivním sexuálním životem. Přenáší se sexuálním stykem a u většiny lidí se nikterak neprojeví. Pokud ale dojde například k přemnožení nebo je prostě organismus oslaben, může způsobit nepříjemný a někdy závažný zánět. U žen se většinou projevuje vaginální infekcí, u muže zánětem močové trubice. Také těhotné ženy by si měly na tuto bakterii dát pozor a vždy by měla být infekce přeléčena, aby neohrozila plod.

 

Jak se ureaplazmata přenáší?

Ureaplazmata se přenáší pohlavním stykem, ale člověk se může nakazit i při styku orálním. Někde se udává, že se člověk může nakazit i na veřejných toaletách či v bazénu, ale riziko je velmi malé. Co je ale zásadní, je možnost přenosu bakterie z matky na dítě, kdy může dojít k předčasnému porodu nebo se dítě nakazí v průběhu porodu a může pak mít závažnou infekci například plic. Proto je nutné každou takovou infekci zjištěnou v těhotenství přeléčit antibiotiky.

 

Jak poznám, že mám ureaplazmata?

U mužů se často projevují uretritidami, tedy záněty močové trubice – bolestivé močení, pálení, řezání při močení.
U žen problém většinou začíná vaginální infekcí, která se projevuje hustým výtokem, někdy „rybím zápachem“, bolestí v podbřišku, někdy se může přidat právě pálení i bolesti při močení.
Infekce někdy může postoupit až na dělohu a přilehlé vejcovody a vaječníky. V krajním případě může způsobit velký zánět v pánvi a následně neplodnost pro neprůchodné vejcovody – pozánětlivě změněné.

 

Jaká je tedy léčba?

Pokud máte výše zmíněné příznaky, měla byste vždy navštívit lékaře, který nasadí antibiotickou léčbu vám i partnerovi. A samozřejmě vždy dbát na správnou intimní hygienu.

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelek (116)
GYNELLA® Intimate Foam 150 ml
Intimní mycí pěna pro každodenní použití na mytí a holení.
Detail
193 Kč
Hodnocení uživatelek (323)
GYNELLA® Intimate Wash 200 ml
Intimní mycí gel pro pravidelnou intimní hygienu žen.
Detail
165 Kč