overeno
Zadejte hledaný výraz
Zaregistrujte se a získejte slevu 10% na svůj první nákup!   Registrovat

Ejakulát

Ejakulace je výron (výstřik) semene, který nastává při stimulaci penisu, prostaty, popřípadě nastává samovolně u určitých poruch či při poluci. Ejakulát je složen ze semene a seminální plazmy. Sperma, které je součástí ejakulátu, je jeho nejdůležitějším prvkem, díky kterému jsme schopni se jako lidstvo reprodukovat. Ejakulát by měl být šedavý, průhledně bílý či lehce nažloutlý. V pokojové teplotě mění své husté složení na kapalinu.

Složení ejakulátu

Kromě mužských pohlavních buněk (spermií) je ejakulát složen z látek, které buňky podporují – cukry, vitamíny, bílkoviny a minerály. Ty dodávají spermatu kvalitu, odolnost a rychlost, tyto vlastnosti jsou stěžejní pro úspěšné dopravení semene k ženské pohlavní buňce, vajíčku.
Složení ejakulátu také obsahuje okolní tekutinu, v které se semeno nachází. Ta se nazývá seminální plazma (testikulární tekutina), je produkována nadvarlaty a udržuje správné pH pro přežití a ochranu v pochvě. Pokud má pH pochvy (například v důsledku kvasinkové infekce) jinou hodnotu než mezi 3,8 a 4,5, tedy jiné než kyselé, snižuje se šance přežití spermií při pohlavním styku, a tedy i šance otěhotnět.

Tvorba ejakulátu

Spermie – mužské pohlavní buňky – vznikají ve varlatech, což jsou žlázy umístěné v šourku. Varlata jsou evolučně schválně umístěna “mimo” tělo, spermie totiž potřebují o něco chladnější prostředí a uvnitř těla by proto nepřežily.
Tvorbu ejakulátu ovlivňuje primárně nejvýznamnější mužský hormon testosteron. Sperma dozrává cca 2-3 měsíce a s testikulární tekutinou se spojuje v močové trubici. A kolik zdravý muž ejakulátu vyprodukuje? Přibližně 2 až 6 mililitrů v závislosti na frekvenci ejakulace.

Mužskou plodnost a funkci spermií můžeme dnes již jednoduše změřit. Horší domácí testy měří koncentraci, ta ale sama o sobě nemůže prokázat, jestli je muž plodný, či ne. Důležité jsou hlavně vlastnosti, jako je pohyblivost a kvalita. Pokud vás zajímá, jak jste na tom s otázkou plodnosti, vyzkoušejte náš produkt SwimCount s 96% přesností měření (koncentrace, kvalita a pohyblivost spermií).

 

Doporučené produkty

Hodnocení uživatelů (2)
SwimCount – test spermií
Testovací souprava pro muže měřící kvalitu spermií.
Detail
1 365 Kč