overeno
Zadejte hledaný výraz

Suchost Vás může “tam dole“ pěkně potrápit. Poradíme, jak na ni vyzrát!

Nedostatečné zvlhčení intimních partií představuje ožehavý problém, o kterém se těžko mluví. Ke studu přitom není důvod. Jedná se o přirozený jev, se kterým se za svůj život setká téměř každá žena, a to nejen v období menopauzy. Pokud i Vy v intimní oblasti pociťujete nepohodlí, poradíme Vám, jak se s tím vypořádat.

Štípání, svědění, drobné prasklinky v oblasti genitálií a bolestivost při pohlavním styku. To všechno mohou být projevy problému, který se odborně označuje vaginální suchost. Kromě popsaných akutních projevů může být suchost pochvy také příčinou nepříjemných infekcí. Navíc, a to zná na vlastní kůži asi každá žena, nepohodlí v oblasti intimních partií negativně ovlivňuje ženské sebevědomí a v konečném důsledku může být i bariérou v milostném vztahu.

Trápí dívky i zralé ženy

Během života se s tímto problémem setká téměř každá žena. V přechodu ji podle průzkumů zažívá každá druhá. Stále je to ovšem choulostivé téma, o kterém si běžně nepovídáme s kamarádkou u kávy. A není výjimkou, že se s ním nesvěřujeme ani gynekologovi. Mnoho žen vyčkává, jestli potíže samy neustoupí. V horším případě se smiřují s tím, že nejsou nejmladší, a na určité neduhy tudíž mají nárok. Tak to ale vůbec být nemusí.

Nejčastější příčiny vaginální suchosti

Za vaginální suchostí se nejčastěji skrývají hormonální změny, hlavně v období menopauzy, která se dostavuje nejčastěji mezi 45. a 55. rokem. Tehdy klesá hladina hormonu estrogenu, který mimo jiné udržuje adekvátní zvlhčení poševní sliznice. Tkáň pochvy začne atrofovat, poševní stěna se ztenčuje a dochází k postupnému ubývání poševního sekretu. Každá žena tento jev může zažívat v různé intenzitě.

Další obvyklé příčiny:

  • Některé běžně dostupné léky (např. antibiotika, léky na alergii)
  • Užívání hormonální antikoncepce
  • Poporodní stav a kojení
  • Používání nevhodné kosmetiky
  • Onkologická léčba

Pozor na cukr, neškodí jen zubům

Pokud je vaginální suchost navíc doprovázena neobvyklým výtokem nebo se opakovaně vrací, může jít o skrytou infekci. Častěji obtížemi trpí ženy s diabetem. Cukr totiž v intimních partiích vytváří ideální podmínky pro množení kvasinek, které infekce způsobují.

Řešení je jednoduché

Ačkoli se jedná o velmi nepříjemný problém, o kterém se ženám hovoří těžko, základem nápravy je vyhledání odborné pomoci. Existuje více možností léčby a jejich výběr závisí jednak na příčině, jednak na stupni obtíží.

Pokud se příznaky objevují bez souvislosti s obdobím přechodu a pouze při milování, situaci usnadní lubrikační gely, které pomohou ve chvíli, kdy to bude potřeba.

Jestliže ovšem přetrvávají delší dobu, s obnovou přirozeného poševního prostředí mohou pomoci volně dostupné prostředky intimní péče. Skvělým pomocníkem je Vagilact ve formě tobolek. Ty se zavádějí do pochvy večer před spaním po dobu 10 dnů. Obsahují laktobacily, které udržují správné pH vaginálního prostředí a také sójové isoflavonoidy zlepšující elasticitu pokožky. Úleva se obvykle dostavuje již po několika dnech. Vagilact funguje zároveň jako prevence při užívání antibiotik či při chronických infekcích.

Proti opakujícím se potížím vyzkoušejte i kapsle GYNELLA® Silver Caps s patentovaným komplexem TIAB® obsahujícím stříbrné ionty, které pomáhají bojovat proti bakteriím, kvasinkám, virům i nepohodlí v intimních partiích.