Poslechněte si první díl podcastu #dolebezstarosti
Hostem podcastu prémiové intimní péče GYNELLA® byl tentokrát MUDr. Jiří Dvořák, který má dlouholeté zkušenosti z oboru gynekologie a porodnictví.
Přečtěte si ochutnávku z rozhovoru nebo si rovnou pusťte celý podcast.

S panem doktorem jsme si povídali například o tom, co způsobuje, že u některých žen se objevují infekce výjimečně a jiné je mají i několikrát za rok, zda se změnila situace v gynekologických ordinacích v souvislosti s pandemií Covid-19 a jaký má názor na znovupoužitelné hygienické pomůcky.
Pane doktore, jak jsou na tom Češky s přístupem k intimní péči? Starají se o sebe tak, jak by měly? Dbají na pravidelné lékařské prohlídky?
V tomto ohledu jsme zaznamenali výrazný progres. Pamatuji doby, kdy například epilace gynekologických oblastí byla otázkou spíše žen s pofiderní pověstí. Dnes je to zcela běžnou součástí života žen. Což my jako lékaři kvitujeme, jelikož kde není porost, nejsou bakterie. V oblasti prevence došlo také k výraznému zlepšení. Jedním z důvodů je užívání antikoncepce, kterou lékař nepředepíše bez preventivní kontroly. Důvodem je ale zajisté i osvěta, jelikož i starší ženy začaly k lékařům chodit častěji, což je velmi dobře.
Riziko vzniku infekce stoupá při pohlavním styku. Obzvlášť při výměně sexuálního partnera, se kterým přichází do pochvy nové bakterie. Jak by se měli sexuální partneři chovat, aby snížili riziko infekce?
Vyšší počet partnerů znamená vyšší počet bakterií, se kterými se může člověk setkat. A je jedno, zda jde o muže či ženu. Některé bakterie mohou sexuálnímu protějšku vyhovovat, jiné naopak. Pokud tedy partner změní svůj protějšek, může na něj přenést, byť relativně běžnou bakterii, jako je například streptokok či stafylokok, které novému partnerovi či partnerce mohou způsobovat problémy. Přiměřená sexuální hygiena je určitě na místě.
Když zůstaneme u partnerských vztahů, proč se se záněty setkáváme spíš u žen než u mužů a nakolik jsou přenosné?
U žen je to proto, že pochva skýtá ideální prostředí pro uchycení a množení bakterií, tedy ticho, teplo, a vlhko. To u mužů není. I když i na předkožce pánského přirození je oblast, kterou mohou trápit obdobné problémy. Proto se například v arabských zemích provádí obřízka, která nepramení z důvodů náboženských, jak je to mnohdy prezentováno. Původní záměr obřízky vycházel z potřeby snížit u mužů frekvenci zánětů předkožky.
Pane doktore, jaký je váš názor na znovupoužitelné hygienické pomůcky, například menstruační kalhotky, látkové vložky nebo kalíšky. Slyšíme o nich ze všech stran a jsou hitem posledních let.
Dnešní doba je ve znamení retro stylu, který bohužel pozorujeme i ve zdravotnictví, což není ideální. Typickým příkladem je menstruační kalíšek, který považuji za velký krok zpět. Kalíšek si po použití žena vyjme, a to je poprvé, co se ne zcela hygienicky ošetří. Navíc, již jednou použitý kalíšek se nikdy nedá dokonale vysterilizovat, a tudíž si žena při každém dalším použití zavádí do pochvy potenciálně infekční materiál.
Jak se díváte na známou babskou radu, která spočívá v nanášení jogurtu s živými kulturami na intimní partie?
Nanášení jogurtu se praktikovalo v minulých staletích. V dobách, kdy neexistovala žádná účinná kvalitní antimykotika na záněty v pochvě. Pak nezbývalo než použít absolutně přírodní produkty, jako právě jogurty, které obsahovaly dostatečné množství přírodních laktobacilů. Dnes bohužel běžně dostupný jogurt takové biologicky dostupné laktobacily neobsahuje, a tudíž s ním nedosáhneme účinků jako v dřívějších dobách.
Chcete se dozvědět ještě více zajímavých informací o intimní péči? Pusťte si do uší první díl našeho podcastu #dolebezstarosti. Přejeme příjemný poslech.
Představení hosta:
MUDr. Jiří Dvořák má dlouholeté zkušenosti z oboru gynekologie a porodnictví. Absolvoval Fakultu všeobecného lékařství první lékařské fakulty Univerzity Karlovy Praha. Po ukončení studia pracoval na první gynekologicko-porodnické klinice VFN Praha, později na gynekologicko-porodnickém oddělení v Berouně. Poslední 2 roky je vedoucím lékařem asistované reprodukce reprodukční kliniky PRONATAL Kolín. Rovněž je předseda revizní komise Sdružení soukromých gynekologů ČR a člen výkonného výboru České gynekologicko-porodnické společnosti.