Porno a kelímek. Co dnes už muži nemusí podstupovat při vyšetření plodnosti
Problémy s početím má v současnosti víc než čtvrtina párů.

Ve 40 % případů je vina na straně ženy, ve 40 % na straně muže a ve 20 % mají problém oba partneři. Proto je vždy nezbytné vyšetření celého páru, aby mohla být nastavena optimální léčba.
Ženy jsou zvyklé pečovat o své intimní partie prakticky od mládí a gynekologické prohlídky pro ně nejsou žádnou novinkou. Právě při nich se často a včas odhalí problémy s plodností. Za to muži by si vyšetření svých intimních míst s radostí nechali ujít. Pro některé pány je obava z neznámého vyšetření dokonce důvodem, proč řešení problému odkládají.
Věděli jste, že?
Za neplodný pár je považována dvojice, které se při pravidelném pohlavním styku nedaří otěhotnět po dobu 12 měsíců.
Plodnost se neměří pouze počtem spermií
Nezbytným vyšetřením pro zjištění plodnosti u muže je tzv. spermiogram. Jde o naprostý základ, bez kterého je téměř zbytečné provádět vyšetření u ženy. Mezi klíčové metriky tohoto měření patří zjištění počtu spermií a jejich pohyblivosti.
Jak probíhá spermiogram
- Nejprve je odebrán vzorek spermií, který je následně laboratorně analyzován. Odběr obvykle probíhá v odběrové místnosti na klinice pro léčbu neplodnosti. Úkolem muže je po masturbaci v připravené místnosti odevzdat vzorek ejakulátu. Výsledky bývají k dispozici v den odběru.
- Před vyšetřením je nutné dodržovat sexuální abstinenci. Doporučené jsou 3 až 4 dny, aby byl vzorek vhodný na měření. Kvalitu spermií snižuje také teplo. Před testováním je lepší vynechat návštěvu sauny a horkou koupel.
- Některá zařízení přijímají vzorek odebraný v domácím prostředí. Podmínkou je zabezpečit uchování ejakulátu při tělesné teplotě a jeho odevzdání do maximálně 60 minut od odběru.
Spermiogram pro domácí prostředí. Který je spolehlivý?
Oblast testování spermií se za poslední roky posunula kupředu. Páry mají dnes alternativu k vyšetření na klinice, kterou je spermiogram pro domácí použití. Na českém trhu je několik výrobců domácích testů, které lze sehnat zakoupit na internetu nebo v lékárnách.
Při výběru domácího spermiogramu je důležité sledovat hlavně přesnost a zjišťované hodnoty. Nezbytným ukazatelem pro relevantní výsledek je totiž nejen množství spermií v ejakulátu, ale hlavně koncentrace pohyblivých spermií, které jsou schopné oplodnit vajíčko ženy. Takovým testem je například SwimCount, kde výrobce garantuje výsledek s 96% přesností v porovnání s laboratorními testy. Výsledek je znám přibližně za 60 minut.
Než se partneři vydají na kliniku pro léčbu plodnosti, mohou mít v mnoha ohledech jasno. V případě dobrého výsledku mohou také zabránit zbytečnému a nepříjemnému testování.
Jaký může být výsledek?
Během posledních desetiletí dochází k trvalému zhoršování kvality mužské plodnosti. Normy pro stanovení hodnoty normálního spermiogramu se proto stále posouvají směrem dolů. V roce 1951 byla dolní hranice 80 mil./ml, v roce 1964 polovina, tedy 40 mil./ml, v roce 1980 na 20 mil./ml a v roce 2010 stanovilo WHO jako normu 15 mil./ml.
Hodnoty normálního spermiogramu:
- pH v rozmezí: 7,2 – 7,8
- počet spermií: 15 milionů na 1 ml
- celkový pohyb spermií: 40 %
- progresivní pohyb spermií: 32 %
Možné diagnózy:
- Normospermie – v rozmezí normálních hodnot.
- Oligospermie – pod 15 mil./ml, pravděpodobnost oplodnění může být snížena.
- Oligospermia gravis – pokles pod 5 mil./ml.
- Astenospermie – množství pohyblivých spermií nedosahuje určité hranice. Snížená vitalita či pohyblivost spermií.
- Teratospermie – spermie mají špatný tvar a v důsledku nemohou proniknout do vajíčka.
- Azoospermie – v ejakulátu se nenachází žádné spermie.
Špatný výsledek, co dál?
Pokud není výsledek pozitivní, nevzdávejte se. Dosáhnout zlepšení kvality spermiogramu lze i úpravou životního stylu. Pomůže omezení alkoholu, kouření či jiných návykových látek, zdravá strava, dostatek pohybu a konzumace vitamínů podporujících kvalitu spermií. Naopak negativní vliv má těsné spodní prádlo a horko. Doporučuje se vlažná sprcha, vynechání sauny a vyhřívaných sedaček v autě. Zlepšení se může projevit již během 3 měsíců. Zhruba tak dlouho totiž trvá zrání jedné spermie.
Pokud se jedná o vážnější poruchu, volí se medicínský postup. Podle stavu je zvolena hormonální léčba, v těžších případech je nutné podstoupit chirurgický zákrok. Dnešní úroveň medicíny je na vysoké úrovni a dokáže pomoci i s vážnějšími formami mužské neplodnosti.