Stres jako spouštěč vaginálních mykóz
Představte si, že tělo ve stresu funguje jako pomyslný štít, který nás chrání. To ale platí pouze v případě, že se nervozita dostavuje jen občas. Problém nastává, pokud se stane chronickým stavem, kterého se nelze zbavit.
Při stresu se do krve vyplavuje „stresový hormon“ kortizol. Jeho zvýšená hladina, pokud jde o dlouhodobý stav, může stát za vznikem cukrovky, obezity a rakoviny. Je také příčinou srdečních onemocnění a nejrůznějších zánětů.
Vedlejší účinek stresu se projeví i „tam dole“
Trápí vás opakované vaginální mykózy? I zde může hrát roli stres. Právě zvýšená hladina kortizolu může vychýlit rovnováhu v poševní mikroflóře, kde se následně přemnoží kvasinky. Výsledkem je zánět sliznice, který se projevuje nepříjemným výtokem, svěděním či pálením.
Boj s opakovanými mykózami může trvat měsíce i roky. Ať už vás trápí zánět poprvé nebo ho řešíte po sté, vyzkoušejte GYNELLA® Silver Caps. Vaginální kapsle obsahují antimikrobiální stříbro, které pomáhá při akutních obtížích a také v boji proti jejich opakovanému návratu. Podpořit účinek kapslí můžete vaginální pěnou GYNELLA® Silver Foam, která rovněž obsahuje stříbrné ionty a postará se o intimní partie z vnějšku. O účincích přípravků se dozvíte více z recenzí skutečných žen, které produkt vyzkoušely.
Jak předejít stresu? Vyzkoušejte recept manažerek
To, jak se s nervozitou dokážete poprat, z části ovlivňuje genetická predispozice. Lépe zvládat stres ale pomáhají i různé metody a postupy, které se můžete naučit. Velkému stresu bývají často vystaveny vrcholoví manažeři a manažerky. Vyzkoušejte proto jejich tipy, a to bez ohledu na to, zda studujete, pracujete nebo jste na mateřské dovolené. Stres totiž může doběhnout každého.
-
- Pravidelný režim – stáváte a usínáte každý den v jinou hodinu? Jíte jen když máte čas, berete přesčasy a po týdnu intenzivního cvičení se 14 dní flákáte? Váš život potřebuje pravidelný řád. Zmatek a chaos, zanedbávání povinností neprospívá tělu ani mysli a zvyšuje nervozitu. S udržením časového harmonogramu pomohou i chytré aplikace, které vás pošlou včas z práce domů i do postele.
- Dechová cvičení – především akutní návaly stresu lze zmírnit správným dechovým cvičením. Pokud dechová cvičení neznáte, věnujte se nejprve správnému nácviku, který spočívá v kombinaci bráničního a hrudního dýchání. Cvičení zařazujte alespoň 1x denně před spaním a dál dle potřeby a časových možností.
- Pohyb – která ženy někdy neslyšela o endorfinech, hormonech štěstí, které se vyplavují při sportu? Jejich účinek není mýtem, skutečně fungují! Bezpečně zlepšují náladu a snižují riziko výskytu stresu a depresí.
- Jídlo – jezte podle svého aktuálního pocitu a zdravotního stavu, diety nejsou zdaleka řešením pro každého. Pokud možno si vybírejte suroviny a produkty z volných chovů. Naopak polotovary tělu určitě neprospívají a zvířata z velkochovů zase trpí stresem, který se může přenést i na vás.
- Spánek – nedostatek spánku je silný stresor. Během něj se regeneruje tělo a psychické zdraví. Zkuste váš režim přizpůsobit tzv. spánkovým cyklům, které vždy čítají 1,5 hodiny. Pokud si to spočítáme, ideální délka spánku by měla trvat například 6 nebo 7,5 hodiny. Na konci cyklu se vám bude vždy lépe vstávat a budete se cítit svěží. Nepodceňujte ani krátký spánek přes den, který vás dobije energií. Ten by měl vždy trvat okolo 20 minut, abyste se nedostali do hluboké fáze spánku, kdy by probuzení bylo těžké.
- Meditace – osvědčeným zabijákem stresu jsou relaxační cvičení. Těch je celá řada, např. Oshova relaxační cvičení, Jacobsonova progresívní relaxace. Připravte se na to, že ze začátku vám půjde nácvik této nové dovednosti těžko a bude stát hodně úsilí. Za to ale přináší spolehlivé účinky.
- Hudba – proti stresu působí velmi dobře i hudba. Silné a téměř okamžité uvolnění dosáhnete při poslechu tibetských mís. Jejich uklidňující zvuk se line z tibetských klášterů, odkud pochází, ale jednoduše si ho můžete pustit i na youtube.
- Myslet na sebe – poslední doporučení zní, myslete občas jen na sebe a naučte se říkat „ne“. Mnoho lidí se totiž dostává do zbytečného tlaku jen proto, že si nechá naložit příliš povinností.
Ať už vás trápí jakýkoliv problém, stres nebo zdravotní obtíže, zkuste se mu postavit čelem. Nemusíte od základů měnit celý život, každý krůček se ale počítá. Navíc, kdy jindy je lepší čas pracovat sama na sobě než právě v nouzovém stavu, kdy musíme být zavření doma? Držíme vám palce!